válkaČeskoslovenskoobjevy

Celá irská vesnice zmizela, nikdo neví proč

Celá irská vesnice zmizela, nikdo neví proč
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Na ostrově Achill patřícímu k Irsku byla v roce 1838 založena vesnice. Byla domovem pro asi 40 rodin, které se usadily v zátoce Keem Bay. Dnes po této vesnici zbyly jen pozůstatky domů. Nikdo doposud neví, proč její obyvatelé svá sídla opustili.

Tomáš Chalupa 12. prosince 2016

Lidé z okolí nemají žádné vzpomínky na to, že by tu kdy nějaká vesnice v minulosti byla. Zmínky o ní se najdou pouze v zápiscích spisovatelů, kteří popisují malebnou vesnickou scenérii, ale současně označují životní podmínky jejích obyvatel za zaostalé a primitivní. Otázkou však je, co se s vesničany a s vesnicí v Keem Bay vlastně stalo. Ostatní vesnice na ostrově jsou obydlené dodnes, jen tato zanikla.

Výzkumníci a studenti z Achillské archeologické školy zahájili v místě vykopávky, aby této záhadě přišli na kloub. Podle jejich závěrů se ve vesnici udála nějaká závažná událost někdy v polovině 19. století. Zjevně byly některé domy záměrně zničeny. Šlo o běžné vesnické domky z hlíny a kamenů, které zničit nebylo nic těžkého.

Zatím jediná teorie spojuje události ve vesnici s velkým hladomorem, který v letech 1845 – 1849 postihl celé Irsko, a mohl se tak promítnout do životních podmínek vesničanů. Ovšem nijak to nevysvětluje, proč byly domy zpustošeny nebo proč jiné vesnice přežily. Zatím kolem vesnice v Keem Bay je více otázek než odpovědí, takže výzkumy v oblasti mají pokračovat i příští rok.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu