Céčka byla za socialismu velkým hitem | zdroj: www.nd04.jxs.cz


Céčkománie: podlehli jí i dospělí. Céčka platila za tvrdou měnu a sloužila i jako úplatek

TÉMATA: styl | socialismus | československo

Dnes už neznáme jméno génia, který vynalezl plastové výlisky ve tvaru „C“, které lze spojit do sebe a skládat do dlouhých řetězů. Za vším hledej ženu. Traduje se, že za zrodem legendárních céček stála dámská minisukně.

user-avatar

Blondie

12. 09. 2014 | 00:31

Céčka měla původně zdobit dámské minisukně

Někdy v roce 1966 v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie navrhli plastový řetízek z barevných céček, který měl děvčatům sloužit jako ozdoba kolem pasu k jejich krátké sukénce. Nový šperk se však na trhu vůbec nechytil.

Geniální nápad se ujal až napotřetí

Asi po deseti letech se pokusili jablonečtí svůj nápad znovu resuscitovat, tentokrát v podobě závěsů, které měly oddělovat jednotlivé prostory v bytu a nahradit jimi dveře. Ani s tím však výrobci neuspěli. Balíky neprodejných céček se povalovaly u kontejnerů výrobního závodu. Než si jich všimly děti...

Ano, právě dětská hravost a fantazie objevila, jaké „zázraky“ se dají s touto obyčejnou, levnou věcičkou udělat. Holky si z nich vyráběly náramky, náhrdelníky i ozdoby do vlasů, kluci zase s céčky hráli hru zvanou „čára“

Holky si z céček vyráběly nejrůznější ozdoby

Céčkové šílenství naplno propuklo v roce 1984. Kdo tehdy neměl céčka, nic neznamenal. Sbírala se céčka nejrůznějších barev a tvarů a děcka si je mezi sebou vyměňovala. Mezi oblíbené výlisky patřily hlavně éčka, paragrafy a eska. Vzácná pak byla průhledná nebo fosforeskující céčka, se kterými si hrály děti ve tmě, jelikož svítily. 

Céčka byla za socialismu nedostatkovým zbožím

V době socialismu však poptávka po céčkách značně převažovala nabídku. Z céček se stalo nedostatkové zboží. Prodávalo se pod pultem, ve velkoobchodech přes známé, stály se na ně v obchodech dlouhé fronty. 

Céčka se stala nejen sběratelským artiklem, ale i prostředkem směny

„Vyměníš céčko za tři žvýkačky Pedro?“ mohli jste zaslechnout na školní chodbě. Céčky se mezi dětmi platilo a kolikrát se směňovala i za peníze. „Z obchodů s céčky se neplatily daně. Céčkové ceny nebyly regulované ani dotované. Bez ohledu na socialistickou školní výchovu a na pohádky o tom, že jednou, v komunismu, nebudou peníze potřeba a lidé budou odměňování podle svých potřeb, se děti chovaly naprosto přirozeně,“ pochvaloval si céčka i ekonom a dnešní lídr Svobodných Petr Mach.

O tom, jak hledá pro svou milou céčka, pěl z rádií i Michal David. Do shánění céček se aktivně zapojili i rodičové a prarodiče. Céčka začala používat i jako úplatek. Obměkčila srdce nejednoho neochotného úředníka. „Když jste v době jejich největší slávy přišli na úřad a podstrčili jste jim dva pytlíky céček, vyšli vám rychle vstříc," vzpomíná Rudolf Chmela z Hradce Králové, který s céčky podnikal jako samovýrobce už za socialismu a prodával je na černém trhu. „V osmdesátých letech jsme lisovali až z 20 kilogramů plastu denně,“ dodal. Ani to však nestačilo pokrýt tehdejší poptávku.

Céčkové šílenství ukončila až sametová revoluce

Céčkové šílenství ukončila až sametová revoluce. Obchody se zaplnily spoustou hraček ze Západu, mezi nimiž sláva barevných céček rychle bledla. Přesto nezmizela v propadlišti dějin a po 20 letech se k nim nové generace dětí s nadšením zase vrátily. Dobrý nápad se prostě neztratí. Nicméně děti už po céčkách nešílí tolik jako kdysi jejich rodiče a rozhodně je nepoužívají jako tvrdou měnu. Céčka jsou dnes snadno k dostání a sehnat se dají i pohodlně přes internet. 

Po céčkách šílela i moderátorka České televize Martina Vrbová

Po céčkách šílela i moderátorka České televize Martina Vrbová

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

12. 09. 2014 | 00:31

Zavří­t reklamu