Bojovali proti jednotkám Viet Minhu a mnozí padli | zdroj: valka.cz


Češi ve službách cizinecké legie: Zažili krvavé boje v džungli a strašlivá muka zajateckých táborů. A doma je pak zavřeli do dolů

Stovky mladých Čechoslováků odešli bojovat do Francouzské cizinecké legie, stovky se jich nevrátily. Zažili kruté boje, zajetí a ani doma je rozhodně nečekalo vřelé přivítání.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 09. 2014 | 08:10

Po druhé světové válce utíkaly tisíce mladých mužů z Československa před komunismem. Mnozí měli touhu proti němu dále bojovat a francouzská cizinecká legie pro ně byla vhodným útočištěm. Jedním z takových byl devatenáctiletý Otakar Hašek, který se v roce 1948 objevil ve Vídni na pobočce francouzské cizinecké legie a nechal se naverbovat.

Otakar Hašek

Prošel stejně jako mnoho dalších Čechoslováků náročným výcvikem, byl zařazen k výsadkářům a 12. listopadu celá jednotka dorazila do Indočíny. V této asijské zemi, dnes Vietnamu, probíhaly tvrdé boje mezi povstalci vedených Ho Či Minem a francouzskými koloniálními jednotkami. Indočína totiž byla Francouzkou kolonií, především se ale stala koulí na noze, která stála zemi galského kohouta obrovské ztráty na životech.

Čechoslováci v Indočíně

Hašek se tak dostal přímo do víru krutého konfliktu, který byl předzvěstí ke známější válce ve Vietnamu vedené Američany.  V Indočíně se účastnili Čechoslováci napřed spíše průzkumných patrol a hlídání skladů, ale jak válka pokračovala, dostali se i do velké bitvy. Tou byla obrana mohutné pevnosti Dong Khe. Viet Minh, jak se povstalecká vojska nazývala, podnikl obrovský útok a pevnost po čtyřdenních krvavých bojích dobyli. Byl to strašlivý masakr, parašutistům postupně docházelo jídlo i munice. Ze 705 jich uniklo zajetí nebo smrti jen 20.

Legionáři

Hašek byl jedním z těch, kteří padli do zajetí. Z toho měli hrůzu, protože instruktoři jim při výcviku tvrdili, že Viet Minh uřeže každému zajatému legionáři hlavu.  Z celkově zhruba 2000 Čechoslováků jich padlo v Indočíně na 500. V zajetí jich skončilo 80 a byly to neradostné časy. Zajatce sice Viet Minh nestřílel, ale v zajateckých táborech panovaly katastrofální podmínky. Nemoci, nedostatek jídla, špatná hygiena, vše si vybíralo svou daň. Útrapy zajateckých táborů přežilo jen 28 Čechoslováků, Hašek byl opět mezi nimi.

Legionáři

Když se v roce 1952 konečně dostal s transportem zajatců přes Čínu a Sovětský svaz do Prahy, skončil napřed ve vězeňské nemocnici na Pankráci a jakmile se trochu vzpamatovali, čekala je cela vazební věznice. Na soud čekali skoro rok a většina z nich byla odsouzena k jednomu až dvěma rokům vězení. Jenže velkou část trestu si odseděli už ve vazbě, navíc se na ně vztahovala prezidentská amnestie, a tak mohli legionáři od soudu rovnou domů. Ani dál ale neměli lehký život, putovali do Československé armády do nechvalně známých PTP praporů a čekala je těžká práce v dolech. Hašek vše přečkal a v roce 1968 emigroval i s manželkou do USA.     

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 09. 2014 | 08:10

Zavří­t reklamu