válkaČeskoslovenskoobjevy

Češi ve službách cizinecké legie: Zažili krvavé boje v džungli a strašlivá muka zajateckých táborů. A doma je pak zavřeli do dolů

Češi ve službách cizinecké legie: Zažili krvavé boje v džungli a strašlivá muka zajateckých táborů. A doma je pak zavřeli do dolů
Zdroj: valka.cz

Stovky mladých Čechoslováků odešli bojovat do Francouzské cizinecké legie, stovky se jich nevrátily. Zažili kruté boje, zajetí a ani doma je rozhodně nečekalo vřelé přivítání.

Tomáš Chalupa 27. září 2014

Po druhé světové válce utíkaly tisíce mladých mužů z Československa před komunismem. Mnozí měli touhu proti němu dále bojovat a francouzská cizinecká legie pro ně byla vhodným útočištěm. Jedním z takových byl devatenáctiletý Otakar Hašek, který se v roce 1948 objevil ve Vídni na pobočce francouzské cizinecké legie a nechal se naverbovat.

Otakar Hašek

Otakar Hašek

Prošel stejně jako mnoho dalších Čechoslováků náročným výcvikem, byl zařazen k výsadkářům a 12. listopadu celá jednotka dorazila do Indočíny. V této asijské zemi, dnes Vietnamu, probíhaly tvrdé boje mezi povstalci vedených Ho Či Minem a francouzskými koloniálními jednotkami. Indočína totiž byla Francouzkou kolonií, především se ale stala koulí na noze, která stála zemi galského kohouta obrovské ztráty na životech.

Čechoslováci v Indočíně

Čechoslováci v Indočíně

Hašek se tak dostal přímo do víru krutého konfliktu, který byl předzvěstí ke známější válce ve Vietnamu vedené Američany. V Indočíně se účastnili Čechoslováci napřed spíše průzkumných patrol a hlídání skladů, ale jak válka pokračovala, dostali se i do velké bitvy. Tou byla obrana mohutné pevnosti Dong Khe. Viet Minh, jak se povstalecká vojska nazývala, podnikl obrovský útok a pevnost po čtyřdenních krvavých bojích dobyli. Byl to strašlivý masakr, parašutistům postupně docházelo jídlo i munice. Ze 705 jich uniklo zajetí nebo smrti jen 20.

Legionáři

Hašek byl jedním z těch, kteří padli do zajetí. Z toho měli hrůzu, protože instruktoři jim při výcviku tvrdili, že Viet Minh uřeže každému zajatému legionáři hlavu. Z celkově zhruba 2000 Čechoslováků jich padlo v Indočíně na 500. V zajetí jich skončilo 80 a byly to neradostné časy. Zajatce sice Viet Minh nestřílel, ale v zajateckých táborech panovaly katastrofální podmínky. Nemoci, nedostatek jídla, špatná hygiena, vše si vybíralo svou daň. Útrapy zajateckých táborů přežilo jen 28 Čechoslováků, Hašek byl opět mezi nimi.

Legionáři

Legionáři

Když se v roce 1952 konečně dostal s transportem zajatců přes Čínu a Sovětský svaz do Prahy, skončil napřed ve vězeňské nemocnici na Pankráci a jakmile se trochu vzpamatovali, čekala je cela vazební věznice. Na soud čekali skoro rok a většina z nich byla odsouzena k jednomu až dvěma rokům vězení. Jenže velkou část trestu si odseděli už ve vazbě, navíc se na ně vztahovala prezidentská amnestie, a tak mohli legionáři od soudu rovnou domů. Ani dál ale neměli lehký život, putovali do Československé armády do nechvalně známých PTP praporů a čekala je těžká práce v dolech. Hašek vše přečkal a v roce 1968 emigroval i s manželkou do USA.

Další články

Zavří­t reklamu