Petr Malaník sestrojil funkční repliku přes sto let staré závodní motorky. | zdroj: youtube.com


Čech zrestauroval závodní motorku z roku 1909. Pojede s ní na festival do Francie

TÉMATA: motorky |

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 05. 2015 | 09:45

Český restaurátor motorek Petr Malaník se před několika lety pustil do opravdového oříšku. Rozhodl se sestrojit repliku motorky North London Garage s motorem JAP 165.62 c.i. z roku 1909. Dva roky plánování, trpělivosti a především tvrdé dřiny se vyplatily. Malaníkova Bestie, jak motorku pojmenoval, už jezdí.

Malaník začal s prací v roce 2013. Od té doby postupně sestavoval svůj stroj a práce skončily až v dubnu letošního roku. Motorka North London Garage byl závodní speciál, se kterým W. E. Cook v roce 1909 na závodním okruhu Brookland Tracks v Anglii prolomil tehdejší rychlostní rekord 90 mil/h

Malaníkův stroj je přesnou replikou, který má ovšem přece jen několik odlišností. Tím hlavním je způsob startování. Původní stroj v roce 1909 startoval tak, že jednoduše sjížděl z kopce přímo na dráhu. Malaník na motor instaloval elektrický startér a motorka se rozjíždí za pomoci asistenta, který ji musí roztlačit. 

Podle Malaníka nyní zbývají nějaké poslední drobní úpravy a testování a pak se chystá na motorce dojet na festival historických strojů Revival Vintage Monthéry do Francie.  

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 05. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu