Český vynález 3Dsimo možná jednou dobude svět. | zdroj: youtube.com


Čech vydělal balík, vymyslel futuristické multifunkční 3D pero

TÉMATA: česko | vynálezy | technologie |

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2015 | 11:00

David Paškevič získal na Kickstarteru už 140 000 dolarů. Vynalezl a sestrojil 3Dsimo, pero s mnoha funkcemi, které by se hodily nejen kutilům, ale třeba i kosmonautům ve vesmíru. Pero dokáže vypalovat, pájet, řezat a kreslit ve 3D, tedy trojrozměrně. Pracuje se 30 až 40 materiály, má čtyři nástavce a představuje zcela nový druh produktu.

David Paškevič už na první prototyp vybral 30 000 dolarů. Nestačilo to, a tak si vzal osmisettisícovou půjčku. Na 3Dsimo, tedy pokročilejší verzi už se mu peníze podařilo sehnat bez problémů, dokonce našel štedrého investora. Štědří byli ale podle jeho slov hlavně Američané, Češi na projekt přispěli jen dva, oba byli navíc jeho známí.

K nápadu vyrábět 3D pera ho přivedl jeho koníček, kterým byla modelařina, ale také to, že byl zaměstnán ve firmě vyrábějící 3D tiskárny. Když se do projektu pustil, zjistil, že v Americe má konkurenci v podobě 3Doodleru, ale jeho pero je podle něj lepší. "Měl by to být pomocník do každé domácnosti. Dá  se s ním opravit v podstatě cokoliv,"  řekl pro Lidové noviny Paškevič. Pero ale dokáže nejen opravovat, ale také tvořit. "Mám skupinu asi desti modelářů, kterým posílám zdarma materiál a oni mi posílají fotografie svých modelů. Jeden ze Slovenska třeba dělá půlmetrové stromy, na kterých není poznat, že jsou takto vytvořené,"  uvedl Paškevič. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 09. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu