válkaČeskoslovenskoobjevy

Čech uprostřed obce nechal postavit pivní automat! Všem se líbí, ale nikdo nečepuje

Čech uprostřed obce nechal postavit pivní automat! Všem se líbí, ale nikdo nečepuje
Zdroj: jihlavskydenik.cz

Že jsou Češi národ pivařů, je známý fakt. Kvůli vychlazenému půllitru zlatavého moku jsou schopni vymyslet neuvěřitelné věci. Jako například Martin Povýšil z malé vesnice Uhřínovice na Jihlavsku. Ten totiž nechal před dvěma lety na budově kulturáku postavit unikátní pivomat!

Crazy Eyes 6. června 2015

Povýšil si vaří pivo sám v malém pivovárku, své jedenáctky Ruprenz je schopný naráz uvařit až 200 hektolitrů. Přemýšlel, jak se o svůj produkt podělit s ostatními, v obci totiž není hospoda, neuživila by se. A tak přišel nápad na pivní automat. “Myslím, že je to problém více vesnic a toto bylo řešení, jak pivo mezi lidi dostat alespoň v létě,“ nastínil.

Obsluha je jednoduchá – do otvoru na kovové mince hodíte dvacet korun a pak už si z pípy sami natočíte půl litru výborného ležáku. Pivo sice Povýšil uvařit umí, na zhotovení automatu si ale sám netroufl. A tak mu ho sestrojil kamarád. “Automaty vyrábí na koleni a vyrobil mi jeden na zakázku. Je to vlastně unikát,“ dodal Povýšil. “Ohlasy mám úžasný. A to nejen z celé republiky, ale třeba i z Jižní Ameriky nebo Německa a Švýcarska, všem se to líbí a jsou z toho nadšení,“ pochlubil se.

O jeho vynálezu se dokonce psalo i v britském deníku The Guardian. O tom, že by ze svého nápadu udělal výnosný byznys, ale neuvažuje. „Je to rarita udělaná pro vlastní potěšení a pro obec. Ale stalo se nám tady z toho takové poutní místo, hromadně se sem sjíždějí cyklisti, večer se u pivomatu schází zase místní,” tvrdí. Automat funguje jen v sezóně, vydělat se na něm prý nedá. Když je hezké počasí, za týden se sice vytočí i tři padesátilitrové sudy, ale jakmile prší nebo se ochladí, nepadne za stejnou dobu ani „třicítka“.

Jak ale zabránit tomu, aby se do vesničky sjížděli na pivo také nezletilí, kterým by v normální hospodě nenalili? I na to Povýšil myslel. “Náš pivomat má čtečku občanky, která pivo nevydá mladším osmnácti let. Čtečka odečítá datum narození od aktuálního data, na občanku pod osmnáct let pivo nenatočí. Čtečku vyrábí firma, která na to má dokonce evropský patent,“ vysvětlil pivovarník.

Další články

Zavří­t reklamu