válkaČeskoslovenskoobjevy

Čech se společně s Poláky dostal na jachtě na Antarktidu. Trhli světový rekord

Jachta Selma dorazila do Velrybí zátoky v Rossově moři. Polárníkům dobře známý bod, odkud vyrážely k průzkumu Antarktidy známé expedice. Jenže až doposud nikdo nedokázal připlout do těchto nehostinných končin na jachtě.

Tomáš Chalupa 21. února 2015

„Jde o nový světový rekord ve sportovním jachtingu. Potvrdil nám ho telefonicky český člen expedice Dušan Jamný,“ uvedl pro ČTK Jaroslav Žák z Českého antarktického nadačního fondu. Ve čtvrtek 12. února se Selma dostala na 78. stupeň a 43. minutu zeměpisné šířky, jižněji žádná jachta nikdy nedoplula.

Jde o mimořádný počin nejen ve sportovním jachtingu, ale v mořeplavbě obecně. Rossovo moře je plné ker, proto se do něj odvažují jen ledoborce a malá jachta jen velmi těžko hledá cestu vpřed. „Musíme si uvědomit, že jsou to velmi extrémní podmínky, kdy je mlha a sněží. Dochází k systému plánování strážních služeb, které se skládají ze tří osob: kormidelník, tzv. oko, člověk zodpovědný za hledání možných překážek na moři a jeden člen v pohotovosti. Posádka se musí neustále soustřeďovat, analyzovat satelitní snímky v nepříznivém počasí. Kormidelníci používají kukly, lyžařské brýle a podobně. Nastává práce s plachtami a začínají těsné manévry mezi skupinami ledu,“ popsal detaily plavby pro Český rozhlas Jaroslav Žák. Selma také čelila bouři, při níž se velká vlna převalila přes kokpit. Naštěstí došlo pouze k znehodnocení části potravin.

Část členů expedice se nyní vylodila na Antarktidě, kde má zůstat do konce února, zatímco část posádky zůstává na jachtě.

Další články

Zavří­t reklamu