válkaČeskoslovenskoobjevy

Čech jako první nevidomý uběhl maraton na Velké čínské zdi

Čech jako první nevidomý uběhl maraton na Velké čínské zdi
Zdroj: Facebook/Jan Bauer

Jeden ze sedmi nejnáročnějších maratonů světa zdolal osmatřicetiletý Jan Bauer z Prahy. Stal se tak prvním nevidomým sportovcem, který zvládl náročný terén na Velké čínské zdi.

Jan Kyzlink 10. června 2016

Z celkového počtu 2300 závodníků se Jan Bauer umístil na 137. místě. Maraton uběhl za 5,34 hodiny. O čas mu ale vůbec nešlo. Hlavní bylo, aby se nezranil. „Musel jsem být absolutně soustředěný na zvuky a dopady nohy,“ řekl Bauer na tiskové konferenci. Patřilo mu však jiné prvenství. Byl historicky prvním nevidomým maratonským běžcem, který Velkou čínskou zeď zdolal.

Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

„Nejtěžší je, že se běží v horách, do kopce z kopce. Běží se přímo po zdi. Je tam 5165 schodů, každý jinak vysoký, jinak dlouhý. To je pro nevidomého nejsložitější,“ popsal složitost maratonu Bauer. Závod je náročný také kvůli čtyřicetistupňovým vedrům a velké vlhkosti. Nejnebezpečnější pak je běh dolů. „Když člověk zakopne při sestupu třeba z půlmetrové výšky schodů, lze pád stěží zastavit,“ přiblížil úskalí běhu po čínské zdi Aleš Pícha, jeden ze dvou traserů, kteří Bauera po celou dobu maratonu doprovázeli. Byli s ním spojeni provázkem a neustále ho museli upozorňovat na změny povrchu, zatáčky, nerovnosti a překážky.

Bez traserů se nevidomý Jan Bauer neobejde.

Bez traserů se nevidomý Jan Bauer neobejde.

Na překonávání překážek je Jan Bauer ostatně zvyklý. Ve dvaceti letech začal špatně vidět a prodělal 40 operací. Lékaři mu však zrak nedokázali zachránit, a ve třiceti zcela oslepl. K tomu se přidala roztroušená skleróza a celou situaci ještě komplikovala nadváha.Vážil jsem 160 kilo,“ přiznal Bauer. Rozhodl se ale, že od základu změní svůj život. Opustil práci v hospodě, založil si vlastní masérský salon, který nazval U Slepejše, a začal sportovat. Na jeden zátah se mu podařilo shodit 80 kilogramů. Na maraton se připravoval tak, že běhal do schodů ve dvacetisedmipatrovém domě. Člověk musí chtít, kousnout se a vytyčit si cíl,“ prozrazuje, v čem tkví kouzlo jeho úspěchu.

On sám bez cílů žít nedokáže. V plánu má další závody, například běh na nejvyšší skokanský můstek v Česku, a v budoucnu chce zkusit ty nejtěžší maratony – v minus 50 stupních na polárním kruhu nebo v Africe mezi zvířaty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu