Šatník by Catherine Deneuve mohla nejedna žena závidět. Obsahoval šaty jí na míru navržené od světového módního návrháře Yvese Saint-Laurenta.

Šatník by Catherine Deneuve mohla nejedna žena závidět. Obsahoval šaty jí na míru navržené od světového módního návrháře Yvese Saint-Laurenta. | zdroj: messynessychic.com


Catherine Deneuve prodává šatník plný nádherných kousků od Yvese Saint-Laurenta

TÉMATA: herečky | film | móda | módní návrháři | catherine deneuve | yves saint-laurent | aukce

user-avatar

Yvonne K.

25. 01. 2019 | 10:00

Ikona francouzské kinematografie, herečka Catherine Deneuve začala s jarním úklidem dřív než jiní. Rozhodla se provětrat svůj objemný šatník a nabídnout do dražby tři stovky oděvních kousků z dílny jejího dvorního módního návrháře Yvese Saint-Laurenta.

Důvod, proč se 75letá  francouzská herečka Catherine Deneuve rozhodla “zbavit” ikonického oblečení, je prostý – prodává svůj dům v Normandii. Právě v něm uchovávala obrovský šatník plný outfitů od jejího oblíbeného módního návrháře Yvese Saint-Laurenta, pro který v současné době již nemá místo.

Jednu z nejexkluzivnějších oděvních aukcí tohoto roku pořádá aukční dům Christie's v Paříži v souběhu s letošním Týdnem módy. Obsahuje kolekci 130 oděvních kousků, které pro svou milovanou múzu navrhl jeden z největších módních návrhářů 20. století Yves Saint-Laurent (1936–2008). Jeho značka YSL se stala symbolem kreativity a luxusu a nikdo ji lépe neztělesňoval jako právě Catherine Deneuve, léta označovaná za symbol elegance a francouzského šarmu. Ty dva pojilo letité přátelství a vzájemná spolupráce, která trvala až do návhářovy smrti v roce 2008. Podobně pevné hvězdné pouto vzniklo jen mezi Audrey Hepburnovou a Hubertem de Givenchy.

Počátek jejich spolupráce se datuje od poloviny 60. let, kdy hvězda Catherine Deneuve začala teprve vycházet. Dvaadvacetiletá herečka tehdy potřebovala večerní outfit u příležitosti setkání s anglickou královnou Alžbětou. Elegantní bílé šaty se vsazeným horním dílem a manžetami  zdobenými korálkami byly na světě.

Opus magnum jejich spolupráce byl Buñuelův film Kráska dne (1967), v němž Deneuve ztvárnila jednu ze svých klíčových rolí. Šaty, v nichž se v tomto snímku objevila, v aukci samozřejmě nechybí, stejně jako mnohé další, v nichž ozdobila nejen filmové plátno, ale i nejrůznější společenská setkání a slavnostní večery. Jak herečka sama přiznává, loučení s těmito vyhlášenými sběratelskými kousky se neobešlo bez nostalgie. “Jde o oblečení od nesmírně talentovaného muže, který navrhoval šaty, jen aby ženy učinil krásnějšími,” zdůraznila.

Aukce rozšířená o dalších jejích 170 YSL kousků potrvá do 30. ledna. Některé z ukázek najdete v naší fotogalerii.

 

user-avatar

Yvonne K.

25. 01. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu