válkaČeskoslovenskoobjevy

Castro chtěl porazit Američany, postavil největší zmrzlinárnu na světě

Castro chtěl porazit Američany, postavil největší zmrzlinárnu na světě
Zdroj: atlasobscura.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Kubánský vůdce Fidel Castro byl doslova posedlý zmrzlinou. A také byl posedlý tím, že chtěl svůj Ostrov svobody učinit po všech stránkách lepším než zkažené imperialistické Spojené státy. Tak se zrodil projekt největší zmrzlinárny na světě.

Tomáš Chalupa 14. listopadu 2019

Castro miloval zmrzlinu, už když vedl kubánskou revoluci v pralesích. Jeho vlivná a bohatá podporovatelka Celia Sanchézová mu nechala na oslu poslat do tábora několik kýblů zmrzliny na oslavu jeho narozenin.

Po vítězství revoluce nechal postavit Havana Libre Hotel, který se pyšnil velkolepou cukrárnou a kafeterií. Podle spisovatele Gabriely Marquéze, který napsal i Castrovu biografii, spořádal Castro na oběd 18 kopečků zmrzliny.

Problémy nastaly, když Spojené státy uvalily na Kubu embargo, což se pochopitelně týkalo i mléka a mléčných výrobků. A Kuba sama byla příliš teplá, aby se na ní daly chovat krávy na mléko. Zmrzliny byl najednou nedostatek. I v této situaci se Castro rozhodl, že v Havaně postaví obří zmrzlinárnu. Její stavba měla zabrat pouhých 6 měsíců. Projekt svěřil plně do rukou Celii Sanchézové.

Jak ale vyřešit problém s kravami, potažmo mlékem? Na Kubě se dařilo jen skotu rodu zebu, který ale dával jen velmi málo mléka. Castro proto nechal z Kanady dopravit krávy holštýnského plemene. Ale ani když jejich kravíny vybavil výkonnou klimatizací, krávám se nedařilo a rychle umíraly.

Castro začal vyhlašovat, že Kuba vyšlechtí své vlastní plemeno tropickcých holštýnů. Byl tím posedlý podobně, jako v té době Američané a Sověti závodem o přistání na Měsíci. Pro Castra byl soběstačný mléčný průmysl naprostou prioritou. Bylo vyšlechtěno nové plemeno, jehož představitelkou byla kráva zvaná Ubre Blanca. Ta dávala mléko čtyřikrát více než běžná kráva a Castro o ní mluvil i ve svých nekonečných projevech k lidu.

Jenže kromě této krávy se žádným dalším křížencům nedařilo, a mléčný průmysl se tak nepodařilo nastartovat. Bez ohledu na to se otevřela Coppelia, jak se jmenovala ona obří zmrzlinárna. Nabídka zmrzliny i dalších dobrot byla velmi ubohá a nikdy nedosahovala Castrových představ. Přesto v Coppelii mohlo sedět až 1000 hostů.

Přesto Castrův projekt přežil až do dnešních dnů, kdy už embargo dávno neplatí. Coppelia je dnes navštěvována turisty i místními lidmi. Nejoblíbenější zmrzlinou je pětikopečkový zmrzlinový pohár ensalada, který je ale nejčastěji objednáván ve tříkopečkové variantě, jak si jej objednával právě Castro.

Další články

Zavří­t reklamu