válkaČeskoslovenskoobjevy

Čas ve skutečnosti neplyne, jen se nám to tak zdá

Čas ve skutečnosti neplyne, jen se nám to tak zdá
Zdroj: sciencealert.com

Čas plyne, teče jako řeka, ubíhá... To vše nám říká, že čas prostě někam míří, že plyne a pohybuje se. Ovšem podle jedné teorie je to všechno jen přelud.

Tomáš Chalupa 7. února 2017

Brad Skow, profesor z Massachusettského technologického institutu (MIT), tvrdí, že čas ve skutečnosti vůbec neplyne, tedy rozhodně ne způsobem, jakým si to my lidé představujeme. Jeho toerie se nazvá Block Universe Theory, tedy něco jako teorie blokového vesmíru. Za celým konstruktem je předpoklad, že věci se nedějí v čase a že události nemizí někde v minulosti. Ano, události se dějí a věci se mění, ale ne v čase, ale pouze v jiném časoprostoru. A v té části časoprostoru, kde se udály, také zůstávají. „Nejsme umístěni v čase, jsme v čase rozprostřeni. Nedá se zachytit jeden časový bod, ve kterém existujeme,“ tvrdí Skow.

Odmítá teorii presentismu, která říká, že aby věc mohla být označena za existující, musí existovat právě v onom reálném časovém bodě. Podle Skowa minulost a budoucnost existuje ve spojení se současností a nedají se oddělit. Naše vnímání času je jako světlo reflektoru, které svítí tu na onen, tu na jiný bod v realitě. Tím ovšem neznamená, že čas plyne nebo že někam mizí. Jen my to tak vnímáme, protože reflektor našeho vnímání už zase míří na jiný úsek časoprostoru. Vnímání času je tedy jen náš vnitřní konstrukt, ve skutečnosti jsme to my a naše vědomí, kdo plyne, nikoliv čas. Ovšem pro tuto teorii bohužel Skow nenabízí žádné emiprické důkazy, na kterých by se dala jeho teorie ověřit. Na druhou stranu v MIT rozhodně nejsou zvyklí plácat nesmysly.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu