válkaČeskoslovenskoobjevy

Čarodějnice z Wall Streetu byla protivná baba, ale nejbohatší na světě

Čarodějnice z Wall Streetu byla protivná baba, ale nejbohatší na světě
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Hetty Greenová byla právem přezdívána Čardějnice z Wall Streetu. Byla bohatá a dělala všechno proto, aby byla bohatá ještě víc. Byla také neuvěřitelně protivná a lakomá. Zkrátka osoba, která si moc přátel v životě nezískala.

Tomáš Chalupa 20. března 2019

Narodila se v roce 1834 do velmi zámožné novoanglické rodiny, která žila ve státě Massachusetts. Její rodina vlastnila velkou flotilu velrybářských lodí, díky čemuž z nich byli skuteční boháči. V té době byl totiž lov velryb velmi výnosnou záležitostí. Díky tomu, že její bratr zemřel, stala se dědičkou celého impéria Henrrieta (Hetty). Jak říkala, už odmala si byla jistá, že jednou se bude starat o své velké majetky. Byla na to připravená.

Svého manžela, rovněž velmi bohatého Edwarda Henryho Greena, přiměla na tehdejší dobu k neobvyklému kroku. Před svatbou se musel vzdát jakýchkoliv nároků na její jmění. Tehdy běžná praxe byla, že majetky bohatých nevěst automaticky připadly manželům. Hetty nic takového nechtěla a udělala dobře. V roce 1885 Henry totálně zbankrotoval. Greenová ale odmítla zaplatit jeho dluhy a manželský pár žil od té doby odděleně. Už tehdy se projevila její základní vlastnost – lakota a hamižnost.

Greenová čile obchodovala na burze, spekulovala na kurz dolaru, investovala do cenných papírů a nemovitostí a železnic, zkrátka dělala to, co dělali všichni bohatí muži kolem. V roce 1905 už byla považována podle deníku Seattle Republican za jednu z 24 nejbohatších osob světa. Měla stále menší jmění než Rockefeller, ale zase mnohem větší než britský následník trůnu Eduard VIII.

Média Greenová přitahovala, protože se jako ryba ve vodě (nebo spíše žralok) pohybovala v oblastech, kterým zcela dominovali muži. Fascinující bylo i to, že od smrti svého manžela v roce 1902 nosila pouze černé smuteční oblečení. Skutečně ze všeho nejvíce připomínala čarodějnici. Kolovaly historiky o tom, jak odmítá platit lékařskou péči pro své děti, nosí spodní prádlo tak dlouho, dokud se nerozpadne, jídlo si vaří na radiátoru, aby ušetřila. Nic z toho se nikdy nepodařilo potvrdit nebo vyvrátit, nepochybné ale bylo, že chorobná šetřivost byla jedním z hlavních rysů této dámy. A lačnost po penězích byla neskutečná. Když zemřela její teta Sylvia Ann Howlandová, ve své závěti svůj majetek rozdělila víceméně spravedlivě mezi své příbuzné. Greenová ale dokázala díky svým právníkům přijít s údajně dřívější verzí závěti, podle které všechen majetek připadne výhradně jí. Jenže tentokrát narazila. Věc doputovala k soudu, kde byla použita nová matematická metoda, která na základě zákonů pravděpodobnosti určila, že podpis pod „starší“ verzí závěti je padělek. Byla z toho ostuda a Greenová i s dětmi musela dokonce uprchnout do Londýna, aby se vyhnula obvinění z padělání listin.

V roce 1915 Greenová zemřela a její bohatství připadlo jejím dvěma dětem. Její recept na úspěch byl podle ní velice prostý: „Nakupujte všechno levně, prodávejte draze, jednejte hospodárně, chytře a vytrvale.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu