Carlos Hathcock byl jeden z nejlepších amerických sniperů v historii

Carlos Hathcock byl jeden z nejlepších amerických sniperů v historii | zdroj: allthatsinteresting.com


Carlos Hathcock měl 93 potvrzených killů, zabil i Apačku

TÉMATA: válka ve vietnamu | snipeři

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 12. 2019 | 10:00

Kolik přesně zabil americký sniper Carlos Hathcock nepřátel, se přesně neví. Oficiálně jich bylo 93, ale možná také tři nebo čtyři stovky. To vše při svém působení ve válce ve Vietnamu.

V jednom rozhovoru se nechal slyšet, že na své práci měl rád lov. Ne samotné zabíjení, ale to, co mu předcházelo, tedy ukrývání se, stopování nepřátel a další činnosti, které ve výsledku vedly k zabití nepřítele. „Člověk by musel být blázen, aby měl rád zabíjení,“ dodal k tomu.

Hathcock se narodil v Little Rocku v Arkansasu 20. května 1920. Po rozvodu rodičů žil se svou babičkou. Lovil už jako malý a byl v tom po čertech dobrý. Otec mu dal starou mauzerovku z první světové války a Carlos byl rozhodnut, že narukuje do armády. To udělal už ve svých 17 letech, když se zapsal k mariňákům. Ve 23 letech vyhrál Wimbledonský pohár, ovšem nikoliv tenisovou trofej, ale cenu pro nejlepšího střelce. Byl okamžitě zařazen do speciálního výcviku sniperů.

V roce 1966 byl poslán do Vietnamu, a pro Hathcocka se tím otevřel nový svět. Napřed začal u vojenské policie, ale to ho pochopitelně nebavilo, takže se dobrovolně přihlásil k bojové jednotce. Ocitl se tak na Kótě 55 držené četou námořní pěchoty. Začal střílet své nepřátele a brzy si vydobyl pověst vynikajícího snipera. Říkalo se mu Bílé pírko, podle péra, které měl za kloboukem. Věděl, že ho díky tomu může nepřítel identifikovat a jeho pověst se ponese i nepřátelským táborem.

Aby byl potvrzen takzvaný „kill“, musel ho dosvědčit nějaký svědek. Většinou to byl „spotter“, voják, který pomáhal sniperovi vyhledávat a zaměřovat cíle. Hathcock ale mnoho killů dosáhl bez spottera, takže mu nemohly být přičteny a jeho oficiální skóre bylo „jen“ 93 zabitých nepřátel.

Carlos Hathcock

Jeho nejslavnější kill byl bezesporu poté, co svedl dlouhý tichý souboj s nepřátelským sniperem. Zasáhl ho nakonec do oka, když prostřelil jeho vlastní zaměřovač na pušce. Dalším slavným killem byla Apačka, jak se přezdívalo jedné vietnamské sniperce (ve vietnamských jednotkách běžně bojovaly i ženy). Ta byla známá tím, že přepadávala vojáky ze zálohy a zraněné muže mučila. Několik týdnů ji hledaly speciální jednotky složené ze sniperů. Byl to právě Hathcock, který jí zpozoroval, jak jela se skupinou vojáků. Dokázal ji zasáhnout na velkou vzdálenost a Apačka ani nevěděla, odkud přišla její smrt.

Po tomto killu byla na Hathcockovu hlavu vypsána Severovietnamci odměna 30 tisíc dolarů. Hathcock navíc začal cítit únavu. Měl jít do doslova sebevražedné mise a zabít vysoce postaveného vietnamského generála. Misi ale odmítl a bylo mu umožněno vrátit se do Spojených států k rodině. Tam ale rychle zjistil, že mu armáda a boj chybí a přihlásil se do druhého turnusu.

Na bojiště se vrátil v roce 1969 jakožto velitel čety sniperů. 16. října jeho vozidlo najelo na minu a Hathcock byl zle poraněn, když vytahoval z hořícího vozu další vojáky. Přežil, byl vyznamenán poctou Purpurové srdce. Z Vietnamu byl evakuován, ale bylo mu umožněno zůstat u mariňáků. Jenže jeho zdravotní stav se postupně zhoršoval a nakonec musel být z armády propuštěn. Bral to jako křivdu, protože se tak stalo krátce před tím, než by dosáhl 20 let působení ve službě, což by mu zajišťovalo velmi vysokou výsluhovou rentu. K tomu mu ale chyběly dva měsíce. Hathcock propadl alkoholu a utápěl se v depresích, ze kterých mu nedokázala pomoci ani jeho žena. Nakonec se našel v novém koníčku, kterým byl lov žraloků.

Až do konce svých dnů byl nicméně vysoce respektovanou osobou v armádě Spojených států. Navštěvoval také často centrum výcviku sniperů v Quanticu, kde byly jeho rady a zkušenosti velmi vítány. Zemřel 22. února 1999.

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 12. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu