válkaČeskoslovenskoobjevy

Callichimaera Perplexa byl nejpodivnější krab všech dob

Callichimaera Perplexa byl nejpodivnější krab všech dob
Zdroj: messagetoeagle.com

Callichimaera Perplexa nebyl jen obyčejný krab, byl to podle všeho hodně podivný krab. Dnes už se s ním nesetkáme, protože žil před 95 miliony let. Ale vědci naštěstí vědí, jak vypadal.

Tomáš Chalupa 23. května 2019

Vědci našli stovky zkamenělin, některé ve velmi dobrém stavu, takže mají dobrou představu o tom, jak tento tvor vypadal. Callichimaera Perplexa byl jeden z prvních plovoucích členovců, kteří se na Zemi objevili. Je nástupcem kyjonožců, kteří vyhynuli před 250 miliony let.

Jeho nohy sloužily jako pádla, kterými se mohl pohybovat ve vodě. Byl velmi malý, měl pouhých několik centimetrů na délku a žil v mělkých pobřežních vodách. Lovil zejména za noci, a to tvory ještě menší, než je on sám.

Měl velké složené oči bez víček, zakřivená klepeta a kusadla, která spíše připomínala nohy. Měl také obnažený ocas a jeho tělo bylo celkově podlouhlé, což je charakteristické pro pelagické druhy krabů. Callichimaera Perplexa je tak podivný tvor, že se mu někdy přezdívá ptakopysk mezi kraby.

„Kraba si většinou představujeme jako velkého tvora s krunýřem, dlouhými končetinami, silnými klepety a ocasem stočeným pod krunýř. Callichimaera Perplexa má ale všechno naopak, takže budeme muset redefinovat všechny znaky, které dělají kraba krabem,“ říká k tomu paleontolog Javier Luque.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu