válkaČeskoslovenskoobjevy

Café Central ve Vídni. Místo, kam chodili Hitler, Stalin, Lenin i Tito

Café Central ve Vídni. Místo, kam chodili Hitler, Stalin, Lenin i Tito
Zdroj: Wikimedia Commons

Sejdou se Hitler, Stalin, Lenin, Tito, Freud a František Ferdinand d'Este … To není začátek nějakého vtipu, takto to mohlo v roce 1913 vypadat ve vídeňském Café Central. Byl to podnik, kde byly všechny tyto dnes již historické postavy stálými hosty.

Tomáš Chalupa 11. června 2021

Vídeň je odpradávna město kaváren a Café Central patřila k těm nejvyhlášenějším. Nacházela se v budově bývalé vídeňské burzy v Palais Ferstel, pojmenované po svém staviteli architektu Heinrichovi von Ferstelovi.

Dnes chodí do kavárny hlavně turisté, ale v roce 1913 to bylo místo setkávání spisovatelů, intelektuálů, politiků i profesionálních revolucionářů. Bylo to místo velkého politického a intelektuálního kvasu a centrum mnohých zajímavých debat. To ostatně platilo pro celou tehdejší Vídeň.

Kavárna měla ještě další významný aspekt – pořádaly se zde velké šachové turnaje s prestižním obsazením. Proto se kavárně někdy říkalo Šachová škola.

Thumbnail # Jak to dopadne, když se sejde David Bowie, Mick Jagger a Lou Reed u jednoho stolu? Podívejte se!
Mohlo by Vás zajímat:

Jak to dopadne, když se sejde David Bowie, Mick Jagger a Lou Reed u jednoho stolu? Podívejte se!

V lednu roku 1913 do podniku prokazatelně zavítali Josif Broz Tito, Sigmund Freud, Adolf Hitler, Vladimir Lenin a Lev Trockij. Není jisté, jestli se potkali i navzájem, ale prokazatelně navštívili tuto kavárnu právě onoho prvního měsíce roku 1913. Pokud by se náhodou setkali u jednoho stolu, je jen na imaginaci čtenáře, aby si představil, o čem tak rok před vypuknutím první světové války mohli hovořit. Ostatně známým příběhem je, že když sociálně demokratický poslanec Victor Adler vznesl na Říšské radě námitku, že válka by mohla v Rusku, ne-li v habsburské monarchii, spustit revoluci, reagoval rakousko-uherský ministr zahraničí Leopold hrabě Berchtold slovy: „A kdo povede tuto revoluci? Možná pan Bronstein (Lev Trockij), který vysedává v Café Central?“

Kavárna byla uzavřena až na konci druhé světové války a zůstalo to tak až do roku 1975, kdy byl podnik znovu otevřen. Své původní slávy ale dosáhl až v roce 1985, kdy byl obnoven původní interiér.

Další články

Zavří­t reklamu