válkaČeskoslovenskoobjevy

Cadillac představil atomové auto, může jezdit stovky let bez tankování

Cadillac představil atomové auto, může jezdit stovky let bez tankování
Zdroj: wonderfulengineering.com

Na automobilové přehlídce Chicago Auto Show se mezi nejrůznějšími novinkami ze světa aut objevil také nečekaný koncept Cadillacu poháněného thoriem. Auto, pokud se někdy dostane do sériové výroby, bude znamenat naprostý přelom v automobilovém průmyslu.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2015

Název stroje zní Cadillac World Thorium Fueled Concept Car, tedy něco jako světový prototyp vozu na thorium. Vypadá opravdu jako auto z daleké budoucnosti a asi by se líbilo třeba Batmanovi. Na palubě bude mít atomový reaktor. Ano, čtete správně. Když se tomuhle zázraku techniky začne kouřit z motoru, znamená to, že máte zastavit na pumpě a volat na ministerstvo obrany, protože se blíží nukleární katastrofa. Ne, samozřejmě přeháníme, ale auto s vlastním reaktorem, to je opravdu přelom a bude znamenat i nastavení nových standardů v oblasti bezpečnosti. Ale nepředbíhejme, podobné starosti jsou zatím předčasné.

Pro odpůrce atomové energie, a to i na čtyřech kolech, je tu totiž jedna dobrá zpráva. Zatím neexistuje funkční model takto malého reaktoru. Ale tvůrci vozu tvrdí, že potřebné technologie již vyvíjejí. Charles Stevens, který pracuje na vývoji stroje, říká: „Pracujeme intenzivně na vývoji prototypu. Thoriem napájený laser vyvine dostatečnou energii, aby poháněl celý vůz bez jakýchkoliv zplodin.“ Ve voze také bude voda přeměňována na stlačenou páru, která bude pohánět turbínu a ta zase bude vytvářet elektřinu. Že to zní spíše jako popis vojenské ponorky? Ne, stále se bavíme o Cadillacu budoucnosti.

Na přehlídkách, jako je ta v Chicagu, se eutomobilky velmi rády chlubí prototypy a koncepty nejrůznějších zelených aut, elektromobilů a dalších strojů, které vzbuzují zájem novinářů i veřejnosti a dávají tušit, že revoluce v automobilovém průmyslu doslova klepe na dveře. Jenže na silnice vyjede jen málokterý podobný stroj a i u tohoto Cadillacu panují obavy, zda nejde jen o další výstřelek nebo dokonce marketingový tah automobilky. A další otázka je neméně důležitá: budou chtít lidé jezdit na atomovém reaktoru na kolech?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu