válkaČeskoslovenskoobjevy

Bývalý vědec z NASA si jako první upravil svoji DNA a nyní to chce učit ostatní

Bývalý vědec z NASA si jako první upravil svoji DNA a nyní to chce učit ostatní
Zdroj: ancient-code.com

Bývalý výzkumník z NASA před nedávnem vyvolal senzaci, když prohlásil, že jako první člověk si sám opravil svoji DNA. Nyní chce pomáhat druhým se svépomocně geneticky měnit, a utvářet tak nový druh nadlidí.

Yvonne Pokorná 7. února 2018

Sedmatřicetiletý biohacker Josiah Zayner chtěl své paže obdařit ohromnou silou, a tak se rozhodl odstranit ze své DNA myostatin, jenž brzdí růst svalů. Potřeboval k tomu jen jeden kousek DNA, obsahující protein Cas9 a řídící RNA, která v podstatě navádí bílkovinu na to správné místo. Takto upravenou DNA si injekcí vpravil do žíly v předloktí. Doufal, že pronikne do svalů a tam cílový gen poškodí. Jak ale v rozhovoru pro deník The Guardian před nedávnem přiznal, jeho pokus se nárůstem svalové hmoty zatím neprojevuje. Má však důvod k optimismu. Podobné experimenty se totiž prováděly už na zvířatech a výsledkem bylo enormní osvalení některých plemen skotu nebo psů. Výsledky se však projevily nejdříve po čtyřech až šesti měsících po zákroku.

Jsou genetické samomodifikace hudbou blízké budoucnosti?

Jsou genetické samomodifikace hudbou blízké budoucnosti?

Zayner ovšem tvrdí, že jeho cílem není dosáhnout nadlidské síly, ale ukázat lidem cestu, jak sami sebe upravovat, vylepšovat a měnit. “Jsme otroci svých genů,” upozorňuje. Podle něj se lidství dnes ocitlo na rozhraní a transformuje se. “Jsem prvním z mnoha lidí, kteří změní své geny. Udělají to kvůli svému zdraví, vědeckým účelům nebo sportovním výkonům, anebo jen tak z rozmaru či z nudy, ” prohlašuje Zayner.

Bývalý výzkumník z NASA je přesvědčen, že se lidstvo nakonec díky svépomocnému genetickému inženýrství vyvine v nový druh nadlidí.

“Představuji si, jak lidé budou navštěvovat místa, jako jsou tetovací salony, a místo aby si nechali udělat tetování, vyberou si si nějakou DNA, která jim dodá svaly nebo změní barvu jejich vlasů či očí,” vykresluje budoucnost Zayner. “DNA definuje, jaký jsme druh, a myslím, že v nikterak vzdálené budoucnosti se lidé přetvoří v téměř nový lidský druh díky genetickým modifikacím.”

Josiah Zayner patří k hnutí tzv. DIY čili Do it yourself, jehož stoupenci jsou přesvědčeni, že zásahy do dědičné informace nejrůznějších organismů mohou provádět sami mimo pečlivě střežené laboratoře genových inženýrů. Pracují například na projektu geneticky modifikovaných stromů, jejichž koruny vydávají fluoreskující zář. Aleje těchto stromů chtějí vysázet kolem cest a nahradit tak pouliční osvětlení.

Zayner založil společnost The Odin, která dodává zájemcům celkem lacino soupravy pro úpravu dědičné informace nejrůznějších organismů včetně člověka. S pomocí této soupravy si můžou lidé s elementárními znalostmi a dovednostmi z molekulární genetiky připravit doma na koleně ledacos.

Zdá se, že půjde o slibně se rozvíjející byznys. Jen v loňském roce prodej těchto souprav Zaynerovi vynesl zisk v řádu 200 000 dolarů. I přesto, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) jasně proklamoval, že “prodej produktů genové terapie bez regulačního souhlasu je nezákonný”.

Zayner se ovšem domnívá, že genetické úpravy se v blízké budoucnosti stanou běžnou záležitostí. Věří, že úřady tyto zákroky nakonec uznají a schválí. “Chci to urychlit. Rád bych, aby si lidé mohli svoji dědičnost vybírat,” vysvětluje své záměry.

Pokud jste tedy nespokojeni s množstvím své svalové hmoty či barvou svých vlasů, počkejte pár let, a možná to budete moct změnit s pomocí Zaynerova genetického balíčku.

Další články

Zavří­t reklamu