Podle Alana Sterna se mohou mimozemské civilizace nacházet pod mořem.

Podle Alana Sterna se mohou mimozemské civilizace nacházet pod mořem. | zdroj: messagetoeagle.com


Bývalý vědec NASA tvrdí, že mimozemšťané žijí na vzdálených světech pod vodou

TÉMATA: mimozemšťané | teorie

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 11. 2017 | 14:00

Většina vědců nepochybuje o tom, že nejsme jedinými inteligentními bytostmi ve vesmíru? Kde jsou ale ty ostatní civilizace, a proč je nemůžeme najít? Odpověď nabízí bývalý vědec NASA Alan Stern. Mimozemšťané podle něj žijí pod vodou na vzdálených planetách.

Mimozemské civilizace se mohou nacházet na dně zamrzlých oceánů na planetách ve vzdálených soustavách. To je důvod, proč jsme na ně zatím nenarazili. Sami ani nevíme přesně, co se skrývá v hlubinách zemských oceánů, tak jak bychom mohli mít představu o tom, co se děje kdesi na dně moře daleko ve vesmíru. Rozhodně se tato teorie nedá vyloučit.

Podle Sterna má vybudování podmořských obydlí několik výhod. Mimozemšťané žijící pod vodou jsou chráněni proti výbuchům hvězd, radiaci nebo jiným přírodním katastrofám. Moře funguje jako mohutný ochranný štít. Mnoho objevených světů má oceány, a je to tudíž varianta, se kterou je třeba počítat.

Zajímavou možností je situace, kdy by ono moře bylo zamrzlé a mimozemská civilizace by se nacházela pod ledovou krustou. V takovém případě by bylo prakticky nemožné se s takovou civilizací spojit nebo objevit její přítomnost.

Vědci se často domnívají, že podmořští mimozemšťané by měli mít tvar ryby. Podle Sterna to ale zdaleka není jisté a existují i jiné možnosti. Doktor Fergus Simpson z univerzity v Barceloně například představil vlastní matematický model, kterým odhadoval tvar takových mimozemšťanů. Pokud by byli podobní rybám, pak by zřejmě nebyli nijak zvlášť vyspělí a nevybudovali by rozvinutou civilizaci. Je to z toho důvodu, že například delfíni nebo jiní podobní tvorové nemají žádnou šanci vytvořit si vlastní nástroje nebo třeba rozdělat oheň. A bez těchto věcí se vyspělá civilizace dá vybudovat jen těžko.

Ve skutečnosti jsou tak ve hře úplně všechny varianty. Mimozemšťané mohou být podobní medúzám, chobotnicím nebo klidně mohou mít humanoidní rysy. Nevíme vůbec nic a nic se také nedá vyloučit. Stern má ale nepochybně pravdu v tom, že pokud jsou mimozemšťané pod vodou, pak na jejich existenci nejspíš vůbec nenarazíme.

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 11. 2017 | 14:00

Zavří­t reklamu