válkaČeskoslovenskoobjevy

Bývalá sovětská věznice je dnes vděčným cílem potápěčů

Bývalá sovětská věznice je dnes vděčným cílem potápěčů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 12 fotek+ 13 fotek

Vězení Rommu v Estonsku bylo kdysi známo jako evropský Alcatraz. Jenže je už 25 let opuštěné a navíc částečně zatopené. Na místo se dnes sjíždějí nikoliv vězni, ale turisté a potápěči.

Tomáš Chalupa 6. října 2016

Více než polovina z dvacet metrů vysoké budovy se nachází pod vodou. Potápěči z celé Evoropy se jen hrnou, aby mohli prozkoumat základy a podzemí evropského Alcatrazu. Vězení bylo postaveno na příkaz komunistů ve 30. letech minulého století. Bylo zde uvězěno na 7000 vězňů, kteří museli tvrdě pracovat 12 hodin denně. Poté, co bylo vězení ponecháno svému osudu, jej postupně začala pohlcovat příroda. Jenže jako turistická atrakce také rozhodně není bez nebezpečí.

V areálu už zemřelo několik potápěčů, další lidé se zranili. „Je to tu vhodné pro zkušené potápěče. Už zde bylo několik úmrtí a nehod. Jedna se stala pár dní před tím, než jsme přijeli,“ říká potápěčka Alina Andrusaite. Přestože jsou všude ploty a značky se zákazem vstupu, lidé si vždy nějakou cestu dovnitř najdou. Místní lidé se zde rádi fotí a pořádají na břehu pikniky. Mnozí také skáčou ze zdí věznice do vody. Několik cestovních kanceláří sem pořádá výlety. Zkrátka místo žije svým životem a zákazy nic nezmůžou. Při potápění je potřeba vždy postupovat nanejvýš obezřetně a nevystavovat se zbytečnému riziku.

Další články

Zavří­t reklamu