válkaČeskoslovenskoobjevy

Bývalá programátorka otevřela v Japonsku open source restauraci, kde si za jídlo zaplatíte prací

Bývalá programátorka otevřela v Japonsku open source restauraci, kde si za jídlo zaplatíte prací
Zdroj: odditycentral.com

Pokud si chcete dát jídlo v tokijské restauraci Mirai Šokudo, nemusíte mít u sebe žádné peníze. Stačí mít padesát minut času a ochotu pracovat. Právě to totiž stačí, abyste se tam najedli. V této neobvyklé restauraci, kterou založila bývalá programátorka, se totiž platí vlastní prací.

Tomáš Chalupa 17. ledna 2018

Restauraci otevřela ex programátorka Sekai Kobayaši a nemá kromě něj žádné stálé zaměstnance. Zato má mnoho těch, co tam pracují jen občas. Každý, kdo přijde, si může odsloužit směnu v kuchyni a pak si dát jídlo z jídelního lístku. Takto funguje restaurace v jakémsi „open source“ režimu. Kromě práce v kuchyni se zákazníci-pracovníci mohou podílet také na úklidu, servírování jídel a podobných pomocných činnostech. Prací lze též získat voucher, který lze proměnit na jídlo kdykoliv jindy. Většinou ho ale lidé nechávají u vchodu pro lidi bez peněz nebo bezdomovce. Na projektu se nyní podílí na 500 lidí.

Kobayaši otevřela restauraci poté, co dříve připravovala obědy pro své kolegy v práci. Těm její jídlo velmi chutnalo, což ji přivedlo k tomuto neotřelému nápadu. Celý byznysplán a financování restaurace také vystavila veřejně na webu, takže každý, kdo má zájem, může přijít s nějakým nápadem, jak systém vylepšit. Restaurace funguje zatím dva roky a zdá se, že se na trhu uchytila.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu