Hrobka z období před 6000 lety byla v podstatě astronomická pozorovatelna, tvrdí vědci z univerzity v Nottinghamu

Hrobka z období před 6000 lety byla v podstatě astronomická pozorovatelna, tvrdí vědci z univerzity v Nottinghamu | zdroj: dailymail.co.uk


Byly prastaré hrobky v Portugalsku první teleskopy? Lidé možná jimi pozorovali vesmír

TÉMATA: archeologie | nálezy | hrobky | portugalsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 07. 2020 | 09:00

Hrobky a posvátné stavby doby kamenné nalezené v Portugalsku měly podle astronomů sloužit jako pozorovatelny hvězd. Už lidé neolitu v nich trávili noci a pozorovali hvězdy. Dávalo jim to vůbec první informace o fungování vesmíru.

Astronomové prozkoumali 6000 let staré hrobky v Portugalsku a došli k překvapivým závěrům. Lidé v neolitu, tedy v době kamenné, byli poměrně zdatní v pozorování hvězd. Dlouhé rovné chodby vedoucí na povrch staveb umožňovaly velmi kvalitní pozorování hvězd, navíc bylo možné dobře zachytit jejich pohyb. Celý systém chodeb a místností v podstatě fungoval stejně jako objektiv fotoaparátu. Pozorovatel byl až v zadní místnosti, a přesto měl dokonalý výhled. Podle vědců to není náhoda, budovy byly takto uzpůsobeny k pozorování hvězd záměrně. 

Vědci z univerzity v Nottinghamu prozkoumali sedm hrobek v oblasti Alentejo v Portugalsku. Jsou vytvořeny z granitových desek poskládaných tak, aby umožňovaly přímý pohled na východ slunce. "Je zajímavé, že se nikdy nikdo doopravdy nezabýval tím, jak například barva nebe ovlivňuje to, co je z hrobky vidět pouhým okem. Hrobky jsou orientovány tak, že je z nich výhled na Aldebaran, nejjasnější hvězdu souhvězdí Býka,"  říká Kieran Simcox z nottinghamské univerzity.

Znalost základů astronomie umožňovala lidem z doby kamenné určit, kdy přichází jaro a čas vyrazit na lov. Tyto informace však měli jen určení muži, kteří strávili v hrobce několik nocí a byli schopní interpretovat to, co viděli. Dnešním jazykem by se řeklo, že to byli šamani kmene.

Vědci jsou přesvědčení, že v Portugalsku nalezli jedny z vůbec nejstarších observatoří na světě.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 07. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu