válkaČeskoslovenskoobjevy

Byly doby, kdy se u holiče operovalo i pouštělo žilou

Byly doby, kdy se u holiče operovalo i pouštělo žilou
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Středověk měl mnoho podivuhodných a v pravdě neúčinných léčebných metod, mezi které patřilo i takzvané pouštění žilou. V podstatě šlo o plánované krvácení člověka, které obstarávaly pijavice. Tyto úkony často prováděli nikoliv lékaři, ale holiči.

Tomáš Chalupa 17. února 2021

Za všechno mohl papežský výnos z roku 1212, který zakazoval manipulaci s krví všem duchovním. Kdo potřeboval pustit žilou, musel se od té doby obracet na holiče. Byli to právě holiči, kteří ve středověku disponovali vším potřebným vybavením. Nejen, že stříhali fousy a vlasy, ale také trhali zuby, a dokonce amputovali končetiny  a také přikládali pijavice. Pracovníci dnešních barber-shopů by asi podobné služby už nabízet nechtěli. Středověk byl ale jiná doba, holič byl zvyklý na krev a jeho nástroje musely být vždy ostré a čisté.

Pouštění žilou se neprovádělo jen pomocí pijavic, ale také speciálním nožem, který nařízl ránu, ze které vytékala krev. Pacienti pevně tiskli hůl, aby jim naběhly žíly, a holič věděl, kam říznout. Krev se sbírala do mísy, která pak byla umístěna za okno holičova domu. Bylo to cosi jako reklama, která říkala, ano, zde provádíme tyto věci.

Thumbnail # 18 podivných lékařských praktik z minulosti, které byste opravdu nechtěli podstoupit
Mohlo by Vás zajímat:

18 podivných lékařských praktik z minulosti, které byste opravdu nechtěli podstoupit

Ve 14. století postihla Anglii velká morová nákaza, která poslala na onen svět mnoho doktorů. Jejich místo tak opět museli zaujmout holiči. Vzniklo dokonce cosi jako bratrstvo létajících holičů, kteří se svými stany putovali krajinou a poskytovali své služby. V roce 1540 dokonce vznikl Cech holičů – chirurgů, který sjednotil doposud roztříštěné cechy a gildy těchto ranhojičů. To ale už byla spíše labutí píseň, protože holiči nemohli poskytovat plnohodnotné lékařské zákroky. Po jejich operacích se lidem často spíše přitížilo, byly také velmi bolestivé, a tak se začaly vršit stížnosti na špatnou práci holičů. Ti tak začali ustupovat ze scény, kterou obsazovali skuteční lékaři. Holičům byly brzy jejich lékařské praktiky zcela zakázány.

Roku 1745 už neexistoval Cech holičů – chirurgů, ale vznikly cechy dva – holičský a chirurgický. Samotné pouštění žilou se praktikovalo ještě nějakou dobu, byť bylo nejen neúčinné, ale i nebezpečné. Třeba americký prezident George Washington zemřel poté, co mu bylo odebráno 3,75 litrů krve.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu