Bojovat až do konce, to dětem vtloukali do hlavy | zdroj: internet


Bylo jim šestnáct a válčili za Říši

TÉMATA: druhá světová válka | německo | wermacht

Zoufalá situace na všech frontách nutila německé velení ke konci války sáhnout k posledním lidským zdrojům, které zbývaly, tedy dětem. Ve Volksturmu, ale i nejrůznějších pěších divizích Wehrmachtu a SS začaly sloužit děti okolo šestnácti let věku. Američané obsazující Říši často nevěřili, kdo na ně z druhé strany zákopů střílel.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2014 | 07:37

Názory na bojovou hodnotu dětí vojáků se různí. Podle některých dobových zpráv patřili mladíci k nejzuřivějším obráncům Berlína, ale i dalších měst. Na fotografii vidíme Josefa Geobelse vyznamenávajícího šestnáctiletého Williho Hübnera Železným křížem za obranu polské Lubaně.

Goebels gratuluje mladíkovi

Na jiné fotce ovšem vidíme šestnáctiletého Heinricha Henkeho z Hitlerjugend, který byl přiřazen k protiletecké baterii. Ta se v Hessensku účastnila pozemní bitvy společně s pěchotou a přehnala se přes ni americká armáda. O původu fotky a konkrétním místě, kde byla pořízena se vedou debaty, ale jisté je, že Henke měl válčení a tvrdých bojů opravdu dost. Rozhodně nepodporuje tvrzení o mladých fanaticích z Hitlerjugend, kteří statečně vzdorovali nepřátelům.

Henke

V druhé půlce roku 1944 byla pořízena fotografie mladého člena jednotky Panzer SS Hitlerjugend, bojujícího na západní frontě. Tato divize byla opravdu považována za jednu z nejfanatičtějších. Přestože v průběhu války utrpěla 42 procentní ztráty, udržovala si vysokou bojovou morálku. Její vojáci drželi beznadějné postavení u Falaiské kapsy, kterou dokázali udržet tak dlouho, aby z ní mohly uniknout obklíčené jednotky Wehrmachtu. Výcvik těchto vojáků v podstatě nahradila pouze propaganda. Technika boje ani technika se nebyl čas učit, vše měla mladé vojáky naučit až sama válka. 

Mladík z SS

Děti se učily bojovat také s panzerfaustem, který se stal jedninou zbraní, kterou mohli ohrozit nepřátelské tanky. Někteří kluci se stali mistry v ovládání této zbraně, většina však stihla vystřelit pouze jednou. 

Kluci s panzerfaustem

Na východní frontě bojovaly děti rovněž. Sověti na rozdíl od spojenců nedělali žádné rozdíly mezi dětmi a dospělými a všechny označovali  za nepřátelské vojáky a podle toho se k nim chovali.

Mladík z wehrmachtu

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 09. 2014 | 07:37

Zavří­t reklamu