válkaČeskoslovenskoobjevy

Bylo jim šestnáct a válčili za Říši

Bylo jim šestnáct a válčili za Říši

Zoufalá situace na všech frontách nutila německé velení ke konci války sáhnout k posledním lidským zdrojům, které zbývaly, tedy dětem. Ve Volksturmu, ale i nejrůznějších pěších divizích Wehrmachtu a SS začaly sloužit děti okolo šestnácti let věku. Američané obsazující Říši často nevěřili, kdo na ně z druhé strany zákopů střílel.

Tomáš Chalupa 30. září 2014

Názory na bojovou hodnotu dětí vojáků se různí. Podle některých dobových zpráv patřili mladíci k nejzuřivějším obráncům Berlína, ale i dalších měst. Na fotografii vidíme Josefa Geobelse vyznamenávajícího šestnáctiletého Williho Hübnera Železným křížem za obranu polské Lubaně.

Goebels gratuluje mladíkovi

Goebels gratuluje mladíkovi

Na jiné fotce ovšem vidíme šestnáctiletého Heinricha Henkeho z Hitlerjugend, který byl přiřazen k protiletecké baterii. Ta se v Hessensku účastnila pozemní bitvy společně s pěchotou a přehnala se přes ni americká armáda. O původu fotky a konkrétním místě, kde byla pořízena se vedou debaty, ale jisté je, že Henke měl válčení a tvrdých bojů opravdu dost. Rozhodně nepodporuje tvrzení o mladých fanaticích z Hitlerjugend, kteří statečně vzdorovali nepřátelům.

Henke

Henke

V druhé půlce roku 1944 byla pořízena fotografie mladého člena jednotky Panzer SS Hitlerjugend, bojujícího na západní frontě. Tato divize byla opravdu považována za jednu z nejfanatičtějších. Přestože v průběhu války utrpěla 42 procentní ztráty, udržovala si vysokou bojovou morálku. Její vojáci drželi beznadějné postavení u Falaiské kapsy, kterou dokázali udržet tak dlouho, aby z ní mohly uniknout obklíčené jednotky Wehrmachtu. Výcvik těchto vojáků v podstatě nahradila pouze propaganda. Technika boje ani technika se nebyl čas učit, vše měla mladé vojáky naučit až sama válka.

Mladík z SS

Mladík z SS

Děti se učily bojovat také s panzerfaustem, který se stal jedninou zbraní, kterou mohli ohrozit nepřátelské tanky. Někteří kluci se stali mistry v ovládání této zbraně, většina však stihla vystřelit pouze jednou.

Kluci s panzerfaustem

Kluci s panzerfaustem

Na východní frontě bojovaly děti rovněž. Sověti na rozdíl od spojenců nedělali žádné rozdíly mezi dětmi a dospělými a všechny označovali za nepřátelské vojáky a podle toho se k nim chovali.

Mladík z wehrmachtu

Mladík z wehrmachtu

Další články

Zavří­t reklamu