válkaČeskoslovenskoobjevy

Byla přerušovaná soulož hlavní antikoncepcí za socialismu?

Byla přerušovaná soulož hlavní antikoncepcí za socialismu?
Zdroj: csfd.cz

Na rozdíl od dnešní doby, kdy jsou hormonální antikoncepční pilulky tak oblíbené a velmi rozšířené u většiny žen, byla přerušovaná soulož v minulosti tím nejběžnějším způsobem, jak se bránit nechtěnému otěhotnění. Zdaleka však nebyla prostředkem jediným. Čím jsou pro ženy hormonální pilulky dnes, tím za socialismu byla legendární a oblíbená DANA, první nitroděložní tělísko v Československu. Ani na muže se však nezapomnělo. Dokladem byla výroba kvalitních a slušivých kondomů značky Primeros.

Václav Pokorný 26. září 2017

Za bývalého režimu si soudruzi již v šedesátých letech řekli, že bude dobré v této oblasti držet krok se světem. Bylo rozhodnuto, že i u nás bude zahájen vývoj hormonálního antikoncepčního preparátu. Výsledkem byl první tuzemský antikoncepční přípravek Antigest, vyvinutý v roce 1965.

V 60. letech se též objevily i první přípravky gestagenní antikoncepce, obsahující jen hormon žlutého tělíska, a v roce 1968 první přípravek v tabletách (tzv. „minipilulky“) Nacenyl.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko

Hlavním trhákem té doby však byla plastová nitroděložní tělíska, jejichž výrobu umožnil bouřlivý vývoj plastických hmot v 60. letech. Tato antikoncepce byla v Československu zavedena v roce 1967. Duchovním otcem DANY je MUDr. Jiří Šráček, který stál na počátku jejího vývoje.

“Dostala název DANA – po mé vzácné ženě Danuši. Název se tehdy obecně ujal a ženy žádaly u svého gynekologa DANU. Na konferencích v zahraničí, kde jsem o našich IUD přednášel, mne běžně oslovovali Herr Kollege DANA,” vzpomínal Jiří Šráček po letech.

Díky spolupráci jeho kolegy Ing. S. Holánka s německou chemičkou BASF byl vyvinut kopolymer Etilen Vinyl Acetátu (EVA), z něhož byla DANA lisována. “Když měl být dodáván k výrobě nitroděložních tělísek do Československa, správní rada BASF pro své katolictví byla proti vývozu k něčemu tak nemravnému EVA uvolit. Ing. H. Zimmermann jim však položil sofistikovanou otázku: ´Meine Herren, vy máte zájem na tom, aby se ti bolševici množili?´ No a vývoz do ČSR byl uvolněn,” svěřil se svou příhodou MUDr. Šráček.

Vývoj nitroděložních tělísek značky Dana

Vývoj nitroděložních tělísek značky Dana

DANA tehdy stála 200,- Kčs a z těchto peněz byli částečně odměňováni pracovníci podílející se na vývoji antikoncepce. Tím došlo k jejímu rozšíření v socialistickém Československu, až ji používal půl milion žen. Tělíska se stala tak populární, že jejich značka zůstala dodnes synonymem pro nitroděložní tělíska.

Vše však nebylo tak růžové, jak se zdálo. Nitroděložní tělísko DANA bylo větších rozměrů a uživatelkám způsobovalo extrémně silnou a bolestivou menstruaci. Ty doby jsou však dávno pryč. Dnešní tělíska jsou menší a navíc mnohem spolehlivější. Dnes je antikoncepční výběr tak široký, že je možné zohlednit požadavky i zdravotní stav každé ženy.

Muži v socialistickém Československu to měli podstatně jednodušší. Jediným vyráběným antikoncepčním prostředkem pro muže byly tradiční a kvalitní kondomy značky Primeros.

Další články

Zavří­t reklamu