válkaČeskoslovenskoobjevy

Byla potvrzena vůbec nejvzdálenější supernova, jaká kdy byla zaznamenána

Byla potvrzena vůbec nejvzdálenější supernova, jaká kdy byla zaznamenána
Zdroj: messagetoeagle.com

Jmenuje se DES16C2 nm a je to supernova, tedy hvězda, která explodovala. Je na ní zajímavé hlavně to, že je to vůbec nejvzdálenější doposud zaznamenaná supernova.

Tomáš Chalupa 2. března 2018

Supernovu odhalili vědci z mezinárodního projektu s názvem Dark Energy Survey. Ten se věnuje mapování stovek milionů galaxií, aby zjistil více o přítomnosti temné energie ve vesmíru. To je ona tajemná síla, která má na svědomí rozšiřování vesmíru.

DES16C2 nm je klasifikována jako supersvětelná supernova, což je označení pro nejvíce zářivě a současně nejvzácnější supernovy ve vesmíru. První z nich byla objevena teprve před deseti lety. Světlo ze supernovy DES16C2 nm k nám letí 10,5 miliardy let, což z ní činí nejvzdálenější známou supernovu. K výbuchu supernovy tedy došlo před deseti miliardami let a teprve nyní světlo z této vesmírné události přiletělo k Zemi. Pro srovnání, celý vesmír je starý něco přes 13 miliard let.

Supernova DES16C2 nm byla poprvé detekována už v roce 2016, později toto pozorování potvrdily tři teleskopy. DES16C2 nm umožňuje astronomům podívat se na zkázu hvězdy, ke které došlo na samém úsvitu existence vesmíru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu