válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejšpinavější tajná operace USA: Chtěli dálkově odpálit letadlo plné dětí!

Nejšpinavější tajná operace USA: Chtěli dálkově odpálit letadlo plné dětí!

Jedna z nejšpinavějších tajných operací, jaké si lze vůbec vymyslet, měla za úkol ospravedlnit plánovanou válku USA s Castrovou Kubou. Děsivý plán nazvaný Operace Northwood silně připomíná tragické útoky z 11. září.

Tomáš Chalupa 11. září 2014

Stále znovu se vynořují pochybnosti o tom, jestli se události z 11. září 2001 skutečně odehrály tak, jak bylo prezentováno veřejnosti. A nejnovější incident sestřelení letadla nad Ukrajinou znovu rozvířil vody pochybností. Otázka je jednoduchá: Dokázal by demokratický stát obětovat stovky občanů a sestřelit vlastní letadlo nebo ho úmyslně navést na budovu? Odtajněné materiály z amerických archivů ukazují, že vláda Spojených států v minulosti hodlala přesně tohle udělat.

Strůjce plánu Lyman Lemnitzer

Strůjce plánu Lyman Lemnitzer

Trnem v oku jí byl režim Fidela Castra na Kubě a bylo potřeba nějak ospravedlnit vojenský zásah proti této zemi. Štáb pozemní armády v čele s Lymanem Lemnitzerem přišel s nápadem na sérii diskreditačních akcí, které měly popudit veřejné mínění proti Kubě a umožnit vojenský zásah. V plánu byly různé sabotáže, únosy, exploze muničních skladů, potápění lodí a hlavně zničení vlastního letadla nad Kubou. Vše mělo vypadat tak, že letadlo sestřelil kubánský Mig.

Kennedy

Kennedy

Dnes se v souvislosti s operací Northwood často objevuje informace, že armáda hodlala letadlo obsadit studenty a to pak nechat vybuchnout nad mořem poblíž Kuby. Pravda je však taková, že armáda chtěla použít prázdné letadlo. Dokázala totiž vyvinout systém dálkového ovládání letadla rádiem. Plán tak byl daleko komplikovanější. Jedno letadlo plné lidí mělo vyrazit na trasu a v určeném prostoru k němu mělo být navedeno prázdné letadlo identického typu a se stejným nátěrem. To pak mělo letět dál, zatímco let s posádkou se měl odklonit a přistát na některé z amerických vojenských základen. Letadlo naváděné rádiem se pak mělo poblíž Kuby zřítit do moře. Armáda, která by pochopitelně řídila „záchranné“ práce, by pak vše dodatečně nakamuflovala tak, aby bylo v moři mnoho mrtvých těl a dokladů, ukazujících na to, že v letadle letěli Američané.

Projekt Northwood se nikdy nerealizoval, protože jak ministr obrany McNamara, tak prezident Kennedy odmítli jakékoliv podobné úvahy a Kennedy dokonce ihned zbavil Lemnitzera funkce. Pro současnost však jsou podstatné dvě informace. Plány na řízený náraz letadla do země existovaly už před čtyřiceti lety a stejně dlouhou dobu existuje technologie umožňující řídit dopravní letadlo na dálku ze země. Pod těmito fakty se události z 11. září dostávají do jiného světla.

Další články

Zavří­t reklamu