Vědci našli nejstarší a nejvzdálenější černou díru, jaká kdy byla objevena.

Vědci našli nejstarší a nejvzdálenější černou díru, jaká kdy byla objevena. | zdroj: messagetoeagle.com


Byla objevena nejstarší nejvzdálenější černá díra, navíc plná záhad

TÉMATA: vesmír | černé díry | objevy

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 12. 2017 | 11:21

Nejstarší a nejvzdálenější, to jsou přívlastky, které vědci z kalifornského Kavli Institutu pro astrofyziku a výzkum vesmíru dali černé díře, kterou objevili ve vzdálenosti 13,1 miliardy světelných let od Země.

Černou díru objevil astrofyzik Eduardo Bañados. Ten původně hledal kvasary, jedny z nejsvětelnějších objektů ve vesmíru. Právě uvnitř kvasarů se nacházejí černé díry. V jednom mimořádně světelném kvasaru objevil právě tuto černou díru, která je nejvzdálenější a nejstarší z dosud objevených černých děr. Kvasar vznikl pouhých 690 světelných let poté, co vznikl při Velkém třesku samotný vesmír. „Je to jediný objekt z této éry, který pozorujeme,“ říká astrofyzik Robert Simcoe z Kavli institutu.

Pro vědce je existence takto staré černé díry opravdovou záhadou. Vznikla v době, kdy byl vesmír ještě velmi mladý, a takovéto objekty v něm vznikat tedy neměly. Tato černá díra by vůbec neměla existovat, přesto byla objevena, což motá vědcům hlavy.

Na černou díru jsou zaměřeny teleskopy na Havaji a Chile a také jí sleduje sonda WISE patřící NASA. Vědci se budou snažit zjistit, jak je možné, že černá díra existuje a jaké byly podmínky pro její vznik. Mnoho otázek a zatím téměř žádné odpovědi. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 12. 2017 | 11:21

Zavří­t reklamu