válkaČeskoslovenskoobjevy

Byla objevena nejstarší nejvzdálenější černá díra, navíc plná záhad

Byla objevena nejstarší nejvzdálenější černá díra, navíc plná záhad
Zdroj: messagetoeagle.com

Nejstarší a nejvzdálenější, to jsou přívlastky, které vědci z kalifornského Kavli Institutu pro astrofyziku a výzkum vesmíru dali černé díře, kterou objevili ve vzdálenosti 13,1 miliardy světelných let od Země.

Tomáš Chalupa 18. prosince 2017

Černou díru objevil astrofyzik Eduardo Bañados. Ten původně hledal kvasary, jedny z nejsvětelnějších objektů ve vesmíru. Právě uvnitř kvasarů se nacházejí černé díry. V jednom mimořádně světelném kvasaru objevil právě tuto černou díru, která je nejvzdálenější a nejstarší z dosud objevených černých děr. Kvasar vznikl pouhých 690 světelných let poté, co vznikl při Velkém třesku samotný vesmír. „Je to jediný objekt z této éry, který pozorujeme,“ říká astrofyzik Robert Simcoe z Kavli institutu.

Pro vědce je existence takto staré černé díry opravdovou záhadou. Vznikla v době, kdy byl vesmír ještě velmi mladý, a takovéto objekty v něm vznikat tedy neměly. Tato černá díra by vůbec neměla existovat, přesto byla objevena, což motá vědcům hlavy.

Na černou díru jsou zaměřeny teleskopy na Havaji a Chile a také jí sleduje sonda WISE patřící NASA. Vědci se budou snažit zjistit, jak je možné, že černá díra existuje a jaké byly podmínky pro její vznik. Mnoho otázek a zatím téměř žádné odpovědi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu