Nejstarší fosilie světa nalezená v Québeku | zdroj: youtube.com


Byla nalezena nejstarší fosilie světa, je stará skoro jako naše Země

TÉMATA: nálezy | fosilie | bakterie

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 07. 2017 | 11:00

Jak starý je vlastně život na Zemi? Tuto otázku si musí položit vědci poté, co byla nalezena fosilie, která je stará skoro jako naše planeta. Znamená velký zlom ve vnímání toho, kdy se na Zemi život vlastně objevil.

Na pobřeží Québeku, v zelenokamovém  pásu zvaném Nuvvuagittuq greenstone belt, objevili vědci fosilii starou 4,98 miliardy let. Ano, čtete dobře. Je stará skoro jako naše planeta. Jde o mikroskopickou bakterii menší, než je průměr lidského vlasu. Podle vědců tato bakterie kdysi žila v jícnech horkých vulkánů na dně oceánu. Analýza skály, ve které byla bakterie nalezena, ukazuje na hlubokomořský původ.

Vědci jsou nejen nadšeni z nálezu, který ukazuje na stáří života na Zemi, ale rovněž se domnívají, že právě takovéto bakterie by mohly žít na Marsu. Ve stejné době jako Země měl také oceány a podobné podmínky, jaké panují na naší planetě.

"Mars a raná Země byla velmi podobná místa, takže lze předpokládat život na obou těchto planetách," říká Matthew Dodd z londýnské College univerzity, která vede výzkum. Ten mimo jiné financuje také NASA. Zdá se, že důkazy o životě na Marsu je možné najít i zde na Zemi. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 07. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu