válkaČeskoslovenskoobjevy

Byl závislý na heroinu a málem zemřel. Dnes je z něj milionář, který prodává šťávy

Byl závislý na heroinu a málem zemřel. Dnes je z něj milionář, který prodává šťávy
Zdroj: entrepreneur.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Jeho domovem byly ulice Los Angeles, které občas vyměnil za pobyt na policejní stanici nebo za jednotku intenzivní péče, to když se zase předávkoval heroinem. Život Američana Khalila Rafatiho připomínal jednosměrku do pekla. Přesto se ze dna dokázal zvednout a dnes je majitelem úspěšného podniku.

Simona Knotkova 20. července 2020

Začalo to nevinně, v roce 1992, kdy se jednadvacetiletý Khalil Rafati přestěhoval z Ohia do Mekky filmu, aby zde odstartoval svou hereckou kariéru. To se sice nepovedlo, ale i tak si Rafati vydělával celkem slušně jako čistič aut hollywoodských hvězd včetně Elizabeth Taylor nebo kytaristy Slashe. O třináct let později z něj byl naprosto vyřízený třicátník, který měl za sebou několikátou drogovou závislost.

„Bylo mi 34 a už osm měsíců jsem abstinoval, když mi zavolala matka a oznámila mi, že má rakovinu. Byl jsem bez domova a bez peněz, byl jsem odpadlík ze střední a odsouzený zločinec. Neexistoval žádný způsob, jak jsem jí mohl pomoct. Tehdy jsem dosáhl nejhlubšího dna svého života. Vrátil jsem se do domku pro hosty u svého kamaráda bez elektřiny a nábytku, kde byla jen nafukovací matrace. Lehl jsem si na ni a začal brečet. Došel jsem ke krutému poznání, jak moc jsem selhal. Poprvé v životě jsem si přiznal plnou zodpovědnost za všechno, co se mi stalo. Právě tehdy jsem s Bohem uzavřel smlouvu, že se už nikdy takhle nebudu cítit,“ vypráví muž.

V prvních měsících po restartu dělal celou řadu prací, od venčení psů před zahradničení až po umývání aut. Každý den pracoval šestnáct hodin a postupně si šetřil peníze. „Poté, co jsem potkal starého kamaráda z Ohia, jsem se začal hodně zajímat o zeleninové a ovocné džusy. Byl to trochu hipík a naučil mě toho hodně o vitamínech, organickém jídle a superpotravinách. Hledal jsem tehdy cokoliv, co mě mohlo učinit šťastnějším.“

Khalil Rafati v jednom ze svých zdravých barů. Foto: nytimes.com

Khalil Rafati v jednom ze svých zdravých barů. Foto: nytimes.com

Za našetřené peníze si Khalil v roce 2007 pronajal dům, který proměnil v odvykací zařízení. Pověst džusů, které pro tamější klienty připravoval, později přesáhla zdi léčebny a o šťávy se začali zajímat i lidé zvenčí. To nakonec vedlo k založení Sunlife Organics, řetězci barů se šťávami a zdravými potravinami, který dnes zaměstnává stovky lidí a z Khalila udělal milionáře.

Ač se jeho příběh může zdát skoro neuvěřitelný, on sám se nepovažuje za nijak zvláštního člověka. „Ve skutečnosti nic moc neumím ani nejsem nijak inteligentní. Pokaždé když to říkám, lidé reagují slovy: ‚Ale no tak, přiznej si přece nějaké zásluhy.‘ Z mé strany to ale není předstíraná skromnost. Lidé nedokážou pochopit, že někdo, kdo není moc chytrý, může být úspěšný. Mám slabou dyslexii a ADHD. V šesté třídě jsem přestal pravidelně chodit do školy a střední ani nedokončil. A stejně jsem výkonný ředitel úspěšné firmy.“

V roce 2015 vyšla o jeho životě autobiografie I Forgot To Die.

Další články

Zavří­t reklamu