válkaČeskoslovenskoobjevy

Byl v Polsku nalezen obří 7000 let starý astronomický kalendář?

Byl v Polsku nalezen obří 7000 let starý astronomický kalendář?
Zdroj: ancientpages.com

Na první pohled vypadá to, co se nachází v poli poblíž polského města Oława, jako velká soustava soustředných kruhů. Ovšem možná jde o něco úplně jiného. Vědci se domnívají, že by to mohl být obrys prastaré megalitické struktury, možná dokonce kalendáře.

Tomáš Chalupa 3. ledna 2018

Přesněji řečeno by kruh mohl být součástí obřího kalendáře nebo observatoře. Pokud jde o obrysy prastaré stavby, a mnohé tomu nasvědčuje, pak pro vědce není problém ji počítačem zrekonstruovat. Podle všeho byla skutečně uprostřed kruhů stavba, která měla čtyři vchody. Ty jsou rovněž dodnes dobře patrné.

Mirosław Furmanek z Vratislavské univerzity, který se zabývá výzkumem prastarých společenství na území Polska, se domnívá, že šlo o poměrně jednoduchou dřevěnou stavbu, kterou její stavitelé postavili jen s pomocí velmi primitivních nástrojů. Podle něj byli budovatelé stavby příslušníky doposud neznámé komunity žijící na území Polska v období 4600 let před naším letopočtem.

Je důležité zmínit, že tento nález není jediný. V Polsku byly objeveny ještě další dvě podobné soustředné kruhovité soustavy. Jedna byla nalezena u obce Biskupin, druhá u Bodzówa. Pokud nešlo o observatoř či kalendář, nabízí se také teorie, že šlo o ceremoniální stavbu nebo chrám. Účel stavby je tak stále neznámý a zatím jde pouze o spekulace. Furmanek se domnívá, že šlo právě o druh posvátného chrámu, který současně sloužil jako kalendář a observatoř. K této domněnce vedou Furmanka zejména právě ony čtyři vchody. Lidé uvnitř mohli tudy pozorovat oblohu. Je pravdou, že lidé na úsvitu dějin byli doslova posedlí pozorováním oblohy. I před mnoha tisíci lety bylo pro primitivní národy velmi důležité znát takové věci, jako je rovnodennost nebo zatmění Měsíce, a snažili se je předpovídat.

Podobné stavby se nevyskytovaly jen na území Polska, základy jedné velmi podobné byly nalezeny také na Ukrajině u vesnice Bezodovka. Zdá se, že šlo o poměrně rozšířený způsob budování těchto budov, který byl rozšířen na poměrně velkém území. Vědci však musejí nade vší pochybnost prokázat, že se skutečně jedná o megalitické stavby, což se zatím, i přes úsilí Furmanka a jeho kolegů, nepodařilo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu