válkaČeskoslovenskoobjevy

Byl zachránce Židů a ruský vězeň číslo 7. Osud mrtvého diplomata je dodnes záhadou

Byl zachránce Židů a ruský vězeň číslo 7. Osud mrtvého diplomata je dodnes záhadou
Zdroj: Profimedia.cz
+ 5 fotek+ 6 fotek

Hrdinský příběh Raoula Wallenberga je jedním z nejpozoruhodnějších, který vzešel z hrůz holokaustu. Rusové dodnes nebyli schopni ani přes opakované žádosti světu ani rodině Wallenberga vysvětlit, co s tímto mužem udělali. Jeho osud zůstává záhadou.

Petr Gotlieb 28. července 2017

Wallenberg zřejmě doplatil na podezřívavost a bezohlednost sovětské stalinistické mašinérie a pravděpodobně byl popraven v ruském vězení. Před 72 lety byl zatčen sovětskou kontrarozvědkou v osvobozené Budapešti.

Raoul Wallenberg pocházel z jedné z nejbohatších švédských rodin a podle tradice se měl stát bankéřem. Lákala ho ale architektura. V oboru ale nenašel uplatnění, a tak se začal věnovat obchodu. Ve 32 letech vyměnil pohodlí bohaté prominentní rodiny v neutrálním Švédsku za nebezpečí v nacisty okupované Budapešti. Jako diplomat, tajemník švédské mise, všemožnými prostředky a s nasazením života zajišťoval Židům diplomatické dokumenty. Před deportací do táborů smrti měl zachránit přes 20 tisíc Židů. Historické prameny Wallenbergovi připisují zásluhy na záchraně budapeštského ghetta. Měl přesvědčit nacisty, aby ustoupili od plánu zlikvidovat židovské město s jeho 70 tisíci obyvateli.

Ačkoliv se mu podařilo celou válku bez úhony přežít, 17. ledna 1945 ho při obsazování Budapeště zajala Rudá armáda. Když Wallenberg odjížděl v doprovodu ruské eskorty navštívit velitele sovětských vojsk v Debrecínu, svěřil se přátelům se svými obavami: „Nejsem si jist, zda odjíždím jako host, nebo vězeň. Ale do osmi dnů se vrátím.“ Od té doby ho nikdo z jeho známých neviděl.

Jeho tragický konec je stále zahalen tajemstvím. Podle některých historiků byl dva roky po válce zastřelen v moskevské věznici. Rusové ho možná považovali za amerického špiona a oficiální verzí jeho úmrtí byl dlouhá léta infarkt. Nové důkazy z trezorů KGB však naznačují, že Wallenberg mohl žít ještě dlouho poté, co Rusové ohlásili jeho smrt.

Ze sovětských archívu totiž vyplývá, že muž vedený jako „vězeň č.7“ byl vyslýchán šest dnů po ohlášení smrti diplomata. S největší pravděpodobností šlo o Wallenberga. Otázkou zůstává, zda Wallenberg žil ještě jeden týden, nebo deset let? Pro Švédy je osud hrdiny Wallenberga citlivé téma. Do kauzy se proto vložilo švédské ministerstvo zahraničí, které najalo tým badatelů a po ruské straně žádá znovuotevření případu.

Další články

Zavří­t reklamu