válkaČeskoslovenskoobjevy

Byl objeven vůbec první asteroid bohatý na uhlík v Kuiperově pásu

Byl objeven vůbec první asteroid bohatý na uhlík v Kuiperově pásu
Zdroj: messagetoeagle.com

Jmenuje se Objekt 2004 EW95, nachází se v Kuiperově pásu a je to v podstatě velký kus kamene. Proč je tento asteroid tak důležitý? Jde o to, že je to vůbec první podobné těleso objevené na samé hranici naší sluneční soustavy, tedy právě v Kuiperově pásu.

Tomáš Chalupa 8. června 2018

Objekt 2004 EW95 se zřejmě zformoval v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Pak urazil miliony kilometrů od svého rodiště na současnou adresu v Kuiperově pásu. Tam ho objevili astronomové z univerzity v Belfastu pomocí VLT, tedy Velmi velkého teleskopu (Very Large Telescope). Díky tomuto teleskopu byli také schopni určit jeho přibližné složení.

Zjistili, že se skládá převážně z uhlíku. Tento fakt potvrzuje teorii, že byl zformován ve vnitřních částech naší soustavy a teprve pak migroval na její okraj. Jeho odrazivost je díky jeho složení zcela odlišná od všech ostatních asteroidů v Kuiperově pásu. A právě jeho odrazivost k němu přilákala zraky vědců, kteří se tomuto tělesu začali více věnovat. Zatím je to jediný podobný objekt v Kuiperově pásu, o kterém lidé vědí. Pro vědce může být zdrojem cenných informací o procesu, jakým se podobná tělesa formují a jak potom dále putují vesmírem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu