válkaČeskoslovenskoobjevy

Karel Novák: génius, nebo tajný agent? Byl obdařený paranormálními schopnostmi

Karel Novák: génius, nebo tajný agent? Byl obdařený paranormálními schopnostmi

Případ Karla Nováka je plný záhad, které dodnes nedokázal nikdo vyřešit. Nedokázali to agenti StB, ani nic nepřineslo mučení a věznění. Dodnes se neví, kdo onen muž s tolika neuvěřitelnými schopnostmi vlastně byl. A také co nebo kdo ho zabil.

Tomáš Chalupa 9. září 2014

Kdesi v hlubokých lesích u obce Oravská Polhora našla pohraniční hlídka muže. Muž, který vypadal tak na dvacet let, se choval velmi podivně. Vypadalo to, že je hluchoněmý. Neměl u sebe žádné doklady.

Polhora

Polhora

Psal se rok 1955 a Československo se podle představ komunistů jen hemžilo zahraničními tajnými agenty. Muže proto předali StB, aby zjistila, o koho jde. Muž se dorozumíval pouze psaním a jako své jméno napřed uvedl Karel Novák. Pak ale napsal, že jeho jméno je Karel Neumann. Nic si o sobě nepamatuje, neví odkud přišel, ani kým je. Později však opět změnil výpověď, prý ho za války gestapáci odvezli do Rakouska, kde zemřela celá jeho rodina.

Karel Novák

Karel Novák

Estébáci mu od začátku nevěřili a změny výpovědi jim jen nahrávaly. Když navíc testy ukázaly, že je nadprůměrně inteligentní (IQ 130), má fotografickou paměť a vynikající matematické schopnosti, vyšetřovatelé usoudili, že hluchotu jen předstírá a jde o nepřátelského agenta. Ke slovu přišlo bití, detektor lži, drogy, ale z Nováka nic nedostali. Když se ptali jeho spolubydlícího na cele, ten uvedl, že Novák se chová divně. Celé hodiny civí beze slova do zdi ale pak zase pobíhá po cele a cosi rozrušeně mumlá.

Detektor lži

Detektor lži

Vyšetřování skončilo fiaskem, o Novákovi StB stále nevěděla nic, a tak ho propustili. Odešel na Kladno, kde pracoval jako pomocný dělník. Jednou ho málem zavalila padající zeď, protože ji neslyšel padat. Tím se potvrdila jeho hluchoněmost. Jenže jak řekl později jednomu kolegovi, po drobné nehodě s projíždějící tramvají se mu sluch vrátil. Bál se to prozradit, aby ho StB zase nezačala obviňovat.

pohraničníci

pohraničníci

Jenže to se k vyšetřovatelům stejně doneslo a tak začalo celé martýrium výslechů nanovo. A Novák tentokrát šokoval ještě víc. Nejen že mluvil, ale rovnou ovládal pět světových jazyků. Tvrdil, že to pochytil z novin a od lidí. Později se ukázalo, že také umí řídit tank, střílet z pistole, boxuje, ovládá bojová umění … Během pár dní byl schopen naučit se cokoliv. Fungoval jako houba, která vstřebává informace a znalosti a okamžitě si je pamatuje.

vězení

vězení

Novák dostal ve vykonstruovaném procesu 12 let. Nic se o něm nikdy nezjistilo. Sám později přišel s mnoha verzemi, kým je, ale nic z toho se nikdy nepodařilo potvrdit. Nováka také neustále pronásledoval strach. Jakýsi temný muž v koženém kabátě, který kulhá na levou nohu, je mu podle něj stále v patách a chce ho zabít. Když Novák v roce 1981 zemřel, nepodařilo se patologům stanovit příčinu smrti. Neví se ani, kde leží jeho hrob.

Další články

Zavří­t reklamu