válkaČeskoslovenskoobjevy

Byl, nebo nebyl zásah na Národní třídě brutální? Ten nejhorší zásah lidé neviděli, říká Igor Chaun

„Vůbec by mne nenapadlo dělat samostatné video k 17. listopadu 2014. Ale je-li tlak, musí být i protitlak. Je-li zkreslována a falšována naše moderní historie, navíc od představitelů našeho vlastního demokratického státu, musíme se ozvat. A říci pravdu. A ukázat na opakující se lháře.“ S těmito emocionálními slovy uvádí režisér a někdejší mluvčí stávkujících studentů z roku 1989 Igor Chaun své video, které speciálně vytvořil k letošnímu 25. výročí sametové revoluce. Vedly ho k tomu nedávné výroky prezidenta Zemana o tom, že zásah na Národní třídě nebyl brutální a že demonstrace 17. listopadu 1989 nebyla ničím až tak výjimečným.

Ivanhoe 16. listopadu 2014
Dav zachvátila euforie z možnosti se konečně svobodně projevit.

Dav zachvátila euforie z možnosti se konečně svobodně projevit.

Igor Chaun byl přímým účastníkem událostí na Národní třídě a svědkem i toho nejbrutálnějšího zásahu v podloubí Schirdingovského paláce na rohu Mikulandské ulice a Národní třídy. Záběry toho největšího masakru se nedochovaly. „Byly zlikvidovány všechny záznamové jednotky, ať už kamery, kterých tam zařvalo několik. V podstatě z té vrcholné fáze zásahu neexistuje žádný obrazový materiál,“ tvrdí rovněž Petr Kotek, jenž o událostech 17. listopadu natočil v roce 1989 dokument nazvaný Jardův sedumnáctej. „To všechno, co lidi děsí a způsobuje, že nad záběry brečí, není samotný zásah,“ zdůrazňuje.

Desítky lidí se shromáždily také na Václaváku. Policie však zabránila průvodu z Albertova, aby sem dorazil.

Desítky lidí se shromáždily také na Václaváku. Policie však zabránila průvodu z Albertova, aby sem dorazil.

V listopadu 1989 zpovídala oběti policejního zásahu na Národní třídě nezávislá vyšetřovací komise zdravotníků, v níž tehdy zasedala také psychoterapeutka Jitka Vodňanská. Ta v Chaunově dokumentu cituje některá z dobových svědectví:

„Policie vytahovala ty, kteří se skryli v průchodu. Kopali přitom do stařenky. Někdo vedle zvracel krev. … V té chvíli jsem si uvědomil, jak blízko může být smrt. … Před naším domem, před čajovnou, leželo nehybné tělo člověka. … Mezi auty zůstal přiskřípnut jeden student. Myslím, že umřel…“

Demonstranti se vyhýbali jakémukoli násilí.

Demonstranti se vyhýbali jakémukoli násilí.

Velmi podezřelý je případ studentky, která se demonstrace 17. listopadu zúčastnila a druhý den zemřela na následky autohavárie. „Podobně záhadné okolnosti kolem zásahu na Národní třídě se objevily ještě ve dvou případech,“ uvedla Jitka Vodňanská.

Lidé se dokonce i modlili.

Lidé se dokonce i modlili.

Také bývalý poradce Václava Klause a dnes člen Strany svobodných Jiří Payne je hluboce přesvědčen, že na Národní třídě došlo k vážným zraněním, ne-li přímo úmrtí „Jejich úmrtní listy byly dost možná antidatované, takže my dnes už nedohledáme žádné důkazy, takže je to jen hypotéza. Tím se ale vysvětluje, proč se potřebovala zamaskovat tato skutečnost, takže svedli pozornost na téma Martina Šmída,“ tvrdí Payne.

Proti bezbrannému davu brutálně zasáhly pořádkové síly.

Proti bezbrannému davu brutálně zasáhly pořádkové síly.

Nicméně podle prezidenta Zemana se státní bezpečnost zachovala humanisticky, neboť jak říká, „u Národního divadla nechala řitní otvor, kterým odcházeli nestateční lidé.“ „Je to další řízená polopravda, která nám má po čtvrtstoletí otrávit vzpomínku na to krásné, co tehdejší doba pro nás znamenala a co bychom si do dnešní doby měli v srdci nést,“ okomentoval Zemanovy výroky pro Českou televizi Igor Chaun.

Obrázek si udělejte sami.

Další články

Zavří­t reklamu