válkaČeskoslovenskoobjevy

Vodní svět už není utopie. Prý budeme žít v plovoucích městech

Vodní svět už není utopie. Prý budeme žít v plovoucích městech

Architekti a urbanisté vymýšlejí, kde by mohli lidé v budoucnosti bydlet, až naše velkoměsta budou příliš přeplněná. Plánují osídlit nekonečné vodní plochy oceánů a postavit na nich gigantické umělé ostrovy.

Tomáš Chalupa 10. září 2014

Architekt Vincent Callebout navrhl například vizi města budoucnosti, takzvaný Lilypad. Obří ostrov by putoval oceánem poháněn mořskými proudy. Město by mělo pojmout, ale i uživit 50 000 obyvatel. Vodu by tato ecopolis, jak sám město nazývá, získávala odsolováním mořské vody a zachytáváním vody dešťové. Na ostrově by byly tři hory a tři přístavy a rostly by na něm stromy, rostliny a žily i živočišné druhy běžné v přírodě. Celý systém má být soběstačný a dokonce vytvořit více energie, než sám spotřebuje.

Lilypad

Lilypad

Lilypad

Lilypad

Také britští designéři z firmy BMT Design mají podobné plány. Jejich projekt se jmenuje Utopie a na rozdíl od předchozího návrhu má jít o bydlení pro nejbohatší lidi. Na jedenáctipatrovém ostrově budou čtyři heliporty a přístav pro jachty. Ostrov se nebude pohybovat a bude nutné jej zásobovat z pevniny. Oproti Lilypadu tak jde spíše o mimořádně luxusní hotel než o trvalé lidské sídlo.

Utopie

Utopie

Americký vizionář a multimiliardář Petr Thiel vyhlásil dokonce architektonickou soutěž o nejlepší návrh na svobodné město, tedy město umístěné na moři. Svobodné proto, že nebude podléhat vládám a zákonům konkrétních zemí, ale vytvoří si svoje vlastní.

Návrh Thielova soutěž

Návrh Thielova soutěž

Floridská společnost Freedom Ship International už plánuje stavbu Lodě svobody (Freedom ship). Nebude to tedy ostrov, ale obří loď o délce 1 327 metrů a výškou 110 metrů. Na 25 podlažích bude žít 40 000 obyvatel, z toho 30 000 trvale. Na střeše lodi bude letiště pro spojení s pevninou. Chybět nebudou školy, restaurace, fitness, kina, divadla nebo nemocnice. Loď svobody by měla obeplouvat celou zeměkouli, ale většinu času bude kotvit u některého z přístavů. Stavba lodi vyjde v přepočtu na 200 miliard korun.

Freedom ship

Freedom ship

Další články

Zavří­t reklamu