válkaČeskoslovenskoobjevy

Burt Reynolds byl sexy idolem 70. let, políčeno měl na něj i Miloš Forman

Burt Reynolds byl sexy idolem 70. let, políčeno měl na něj i Miloš Forman
Zdroj: Profimedia.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Rošťácký výraz, pěstěný knír a hluboko posazený hlas. To byly hlavní rysy, které charakterizovaly amerického herce Burta Reynoldse. V 70. letech patřil k nejobsazovanějším hercům v akčních filmech a hlavní roli mu chtěl nabídnout i český režisér Miloš Forman.

Yvonne Pokorná 8. září 2018

Reynolds, jenž měl po matce italský a indiánský původ, se původně chtěl prosadit ve sportu. Byl nadaným hráčem amerického fotbalu a snil o dráze profesionálního sportovce. Jenže si při zápase zranil koleno a ve stejném roce ještě utrpěl zranění druhého kolene při autonehodě. Naděje na sportovní kariéru se tak rázem rozplynuly. “Byl jsem zdrcený,” přiznal později. Jeho učitel angličtiny na Floridské státní univerzitě v něm však objevil herecký talent a nabídl mu roli ve školním představení, která mu vynesla divadelní cenu.

Reynolds pak odešel do New Yorku, kde absolvoval hereckou průpravu v Hyde Park Playhouse a zároveň si přivydělával po různu jako umývač nádobí, řidič náklaďáku, číšník a kasadér v televizi. V roce 1956 se představil po boku Charltona Hestona v broadwayské inscenaci Pan Roberts. Své kaskadérské umění začal stále více uplatňovat i ve filmu. Zpočátku byl obsazován do rolí indiánských míšenců a banditů, třeba ve filmech Navajo Joe nebo 100 pušek. Avšak až v roce 1972 se prosadil rolí sebevědomého dobrodruha Lewise Medlocka v psychothrilleru Vysvobození.

Postupem času se vypracoval mezi komerčně nejúspěšnější hollywoodské herce. Podobně jako Clint Eastwood točil zejména akční snímky a komedie, v nichž mohl plně uplatnit své kaskadérské zkušenosti, tělesnou kondici a smysl pro humor při ztvárňování postav sympatických drsňáků, kteří se nezaleknou žádného nebezpečí. Takovým hrdinou byl například řidič náklaďáku, jemuž se podaří propašovat z Texasu do Georgie velký náklad filmu v dobrodružné komedii Polda a bandita.

Odborníky patrně nejoceňovanější výkon podal ve vedlejší roli ve filmu Hříšné noci (1997), za který získal svou jedinou oscarovou nominaci, dále Zlatý glóbus a řadu dalších cen. Reynold tehdy věřil, že si odnese i oscarovou sošku a zdrtilo jej, že mu ji vyfoukl Robin Williams za film Dobrý Will Hunting. Sám se však připravil o tři největší šance své kariéry: odmítl postavu agenta 007 Jamese Bonda, roli pilota Hana Sola ve Hvězdných válkách a hlavního hrdinu Smrtonosné pasti. Minula ho rovněž hlavní role v oscarovém snímku Přelet nad kukaččím hnízdem. Miloš Forman při výběru herců myslel zprvu na něho, ovšem na nátlak producentů se nakonec rozhodl pro Jacka Nicholsona.

https://www.youtube.com/watch?v=yF_v_HoJo50

Reynolds byl znám svým náročným životním stylem, vyznačujícím se láskou k rychlým autům a ženám, o nichž prohlašoval, že jsou jeho drogou i alkoholem. Hodně peněz vydělal, ale také utratil. Na Floridě si otevřel vlastní divadelní scénu a založil herecký institut pro chudé studenty herectví. Ústup ze slávy v 80. letech, špatné investice i nelehký rozvod s herečkou Loni Andersonovou jej přivedly v polovině 90. let k bankrotu.

V roce 2010 podstoupil chirurgický zákrok, u kterého mu voperovali pětinásobný bypass. Hrál do posledních dnů svého života, v roce 2017 vytvořil hlavní roli ve filmu s příznačným názvem Poslední filmová hvězda. Zemřel 6. září ve Floridě na infarkt.

Jeho neteř Nancy Lee Hessová přes Reynoldsovy zdravotní problémy označila hercův skon za „naprosto neočekávaný“. „Byl to tvrďák. Když si někdo na řece zlomí kostrč a přesto dokončí film, je to tvrďák. A takový on byl,“ vzpomínala Hessová na svého strýce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu