válkaČeskoslovenskoobjevy

Bumerang lidé používali už před 20 000 lety

Bumerang lidé používali už před 20 000 lety
Zdroj: 4archeology.com

Nikdy nebylo přesně určeno, kdy byl vlastně bumerang vynalezen. Vědci však našli důkazy, že to bylo už nejméně před 20 000 lety, což je mnohem dříve, než se čekalo.

Tomáš Chalupa 11. května 2016

Bumerangy používali Egypťané před 4000 lety za vlády faraona Tutanchamona. Bumerang také znaly kmeny v severní Americe, oblíbený byl zejména u Navahů. A samozřejmě jej velmi dobře ovládali i Aboriginálci v Austrálii, kde je bumerang doma.

Několik bumerangů bylo nalezeno také v sídlištích lidí doby kamenné. Mají ovšem jeden podstatný rozdíl oproti bumerangům, jak je známe dnes. Nevracely se. Nejstarší nevracející se bumerang byl nalezen v jeskyni v Polsku. Byl vyroben z mamutího klu. První dřevěný bumerang byl vyroben v Austrálii před 10 000 lety. Ani ten se však nevracel zpět k místu, odkud byl vyhozen. Byl to lovecký nástroj, který létal mnohem dál než běžná kopí nebo dřeva. K tomu, aby se bumerang zakřivil a začal se vracet, došlo nejspíš náhodou. Možná nějaký řezbář opravoval zlomený bumerang tak, že výsledný tvar umožňoval jeho specifický let. Jako v mnoha případech tak stála za celým vynálezem vlastně náhoda.

Další články

Zavří­t reklamu