válkaČeskoslovenskoobjevy

Bulhaři našli ve Varně kostru obra. Podrobnosti zatím tají

+ 3 fotky+ 4 fotky

Bulharští archeologové objevili v centru Varny kosterní pozůstatky neznámého muže, jejichž rozměry je ohromily. Ačkoli o svém nálezu zprvu informovali místní média, později se odmlčeli. To vyvolalo spekulace, že možná přišli na něco ještě překvapivějšího, co se zatím ani neodvažují zveřejnit.

tyrion 23. března 2015

Šéf archeologického týmu Valerij Jotov se omezil jen na konstatování, že velikost kostry je ohromující a že kostra patřila nějakému velmi vysokému muži, přesné míry však neuvedl. První analýzy prý naznačují, že muž žil někdy na přelomu 4. a 5. století našeho letopočtu, tedy v době, kdy se černomořské město nejmenovalo ještě Varna, ale používalo původní, Řeky vymyšlený název Odessos.

Ostatky „obra“ vykopali archeologové u nově odkryté pevnostní zdi v centru města. „Kopali jsme dál, abychom se dostali k jejím základům, a takto jsme narazili na kostru,“ přiblížil okolnosti nálezu Jotov.

Na otázku, proč byl tak velký muž pohřben právě tady, izolovaně a zcela sám, Jotov spekuluje, že se možná podílel na stavbě této zdi. Pro člověka jeho výšky to muselo být dobré zaměstnání a zřejmě ani nepotřeboval k této práci žebřík nebo sochor. Podle Jotova mohl muž při práci utrpět smrtelný úraz a vzhledem k tomu, že měl ruce složené u pasu a jeho tělo bylo natočeno hlavou směrem na východ, zřejmě ho tu úmyslně pohřbili, než že by ho jen tak hodili do stavební jámy a zahrnuli hlínou. Zda se tento muž těšil zvláštní úctě tehdejších obyvatel města, zda doufali, že jeho duch bude ochraňovat město nebo zda tento podivný obr byl někým víc než jen obyčejným člověkem, je otázkou, na jejíž odpověď si ještě musíme počkat, než se dokončí vykopávky a výzkumné práce. Není ovšem jisté, jestli se další informace vůbec dozvíme.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu