válkaČeskoslovenskoobjevy

Budoucnost nábytkářství? Brit si židle a stoly doslova pěstuje v lese

Budoucnost nábytkářství? Brit si židle a stoly doslova pěstuje v lese
Zdroj: guardian.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Nejste příznivci masového kácení stromů, které bývají používány v nábytkářském průmyslu? Co naplat. Pěkný stůl či židli si čas od času potřebujeme pořídit všichni. Britský designér Gavin Munro přesto našel jedno alternativní řešení.

Simona Knotkova 12. února 2016

„Proč musíme dělat všechny ty věci – kácet stromy, rozřezávat je na kousky a pak je zase dávat k sobě? S výrobou nábytku můžeme už přece začít hned od růstu stromu,“ uvažoval muž na počátku svého neobvyklého byznysu. Rozhodl se totiž, že nábytek mu bude rovnou růst ze země. Čtěte dobře.

Speciální plastikový rám

Speciální plastikový rám

Mladé stromky pomocí speciálních plastikových rámů jednoduše modeluje do kýžených tvarů. Až je nábytek hotový, může sklízet. Pak už jen kus dřeva ohobluje a jinak upraví a může ho poslat dál. Momentálně má ve své „výrobně nábytku“ na severu Derby čtyři stovky stromů a pěstuje zejména židle, stoly, závěsné lampy a zrcadlové rámy. V jeho lesíku najdete duby, jasany, vrby i platany.

Židle plná zeleně

Židle plná zeleně

„Z hlediska výroby a designu to vlastně naprosto dává smysl. Proč byste vysazovali stromy a pak je zase káceli i se vším tím plýtváním? Proč si zkrátka nenechat požadovaný tvar narůst? Můžete si tak vypěstovat tisíc stejných kousků, stejně jako deset unikátních,“ říká o celém projektu.

Na myšlenku přitom přišel úplnou náhodou, když bonsaj jeho matky přerostla, a připomínala tak trůn.

Hotová židle v interiéru

Hotová židle v interiéru

Vypěstování jednoho kusu nábytku ale samozřejmě není žádná legrace a zabere kolem osmi let. Vzhledem k časové náročnosti si musí zákazník připlatit, a jedna židle ho tak může vyjít až na devadesát tisíc korun. Zato si ale může být jistý, že dostane věc, která mu dlouho vydrží a její výroba byla ohleduplná k životnímu prostředí.

Munro plánuje začít s prodejem v půli roku 2017 a dle jeho odhadu by ročně mohl zkompletovat kolem padesáti kusů.

Další články

Zavří­t reklamu