válkaČeskoslovenskoobjevy

Bude lidstvo schopné prostřednictvím zvuku levitovat předměty stejně jako dávní Egypťané?

Bude lidstvo schopné prostřednictvím zvuku levitovat předměty stejně jako dávní Egypťané?
Zdroj: ancient-code.com

Bude lidstvo schopné prostřednictvím zvuku levitovat předměty stejně jako dávní Egypťané? Záhada a skryté možnosti zvuku zajímaly lidstvo po milénia věků. Albert Einstein byl přesvědčen, že nic není rychlejšího než rychlost světla. V roce 2007 ovšem tým amerických vědců objevil, že “superluminální akustické zvukové vlny” mohou světlo v jeho rychlosti a tempu za jistých okolností překonat. Toto zjištění odhalilo, jaký obrovský potenciál mohou do budoucna skýtat technologie založené na zvuku.

Yvonne Pokorná 26. května 2017

Tým japonských vědců z Tokijské univerzity nechal v roce 2014 s pomocí zvuku levitovat ve vzduchu předměty o velikosti malého šroubku. Pohyboval jimi nejen nahoru a dolů, ale i sem a tam a ze strany na stranu. Vědci použili sestavu čtyř zvukových reproduktorů, které generovaly neslyšitelné vysokofrekvenční zvukové vlny, které se křížily uvnitř ohraničeného prostoru.

Křížení těchto protínajících se vln vytvářelo “stojaté” vlny. Některé tyto vlny se udržovaly ve stálé pozici, čímž sloužily jako suspendační síla, zatímco jiných vln bylo využito k podpoře vznášejících se objektů ve stojatých vlnách.

Bohužel věda stále nedokáže zjistit, jak nechat levitovat těžšími předměty. „Zatím největší předmět, který jsme pomocí ultrasonické levitace ve vzduchu udrželi, byla kovová matka o průměru 6 mm,“ říká Takajuki Hoši. Nicméně historie naznačuje, že starověcí Egypťané možná tuto záhadu již dříve rozluštili v souvislosti se stavbou svých pyramid a jiných megalitických monumentů. Je možné, že používali určitých pokročilých forem zvukové levitace k transportu tisícitunových kamenů. Přepravit takové masy materiálu by bylo těžkým úkolem i pro dnešní stavitele, byť by si vypomohli těmi nejmodernější jeřáby.

Japonský experiment se zvukovými vlnami

Japonský experiment se zvukovými vlnami

Na zajímavý popis zvukové levitace narazíme v knize Ztracená technika od švédského civilního inženýra Henryho Kjellsona. Ten v ní vypráví o zkušenosti svého přítele z pobytu v tibetském klášteru ve 30. letech minulého století. (Pokračování příště)

Další články

Zavří­t reklamu