Tak šel čas se slavnou dvojicí Terencem Hillem (vlevo) a Budem Spencerem (vpravo). Bud Spencer včera zemřel ve věku 86 let.

Tak šel čas se slavnou dvojicí Terencem Hillem (vlevo) a Budem Spencerem (vpravo). Bud Spencer včera zemřel ve věku 86 let. | zdroj: notrecinema.com


Bud Spencer a Terence Hill: Dva výtečníci mezi nebem a peklem, kteří když se rozzlobili, tak...

TÉMATA: filmy | spaghetti westerny | herci

user-avatar

Blondie

28. 06. 2016 | 17:30

Když včera obletěla svět zpráva o úmrtí šestaosmdesátiletého Buda Spencera, ti starší z generace Čechů zpozorněli. Ihned si vybavili postavu vousatého hromotluka z italských westernů, jak se znuděným pohledem fackuje vše, co se hýbe. S modrookým blonďákem Terencem Hillem tvořili nezapomenutelnou filmovou dvojici a jako jedni z mála západních herců se pravidelně dostávali i na plátna kin v komunistickém Československu. Málo už se ví, že oba byli původně špičkovými plavci.

Poprvé se ve stejném filmu objevili v roce 1959, ale neměli v něm žádnou společnou scénu, takže se vlastně ani nepotkali. Tehdy ještě vystupovali pod svými italskými rodnými jmény jako Carlo Pedersoli (Bud Spencer) a Mario Girotti (Terence Hill). Bud kvůli zdravotním potížím ukončil úspěšnou závodní kariéru plavce, kdy vyhrával jedno mistrovství Itálie v plavání za druhým a reprezentoval svou zemi na olympiádách. Mezi lety 1946 až 1957 nasbíral jedenáct zlatých, pět stříbrných a dvě bronzové medaile. Byl prvním Italem, který pokořil hranici jedné minuty ve volném stylu na 100 metrů.

Také Terence od dětství rád plaval, vesloval a získal bronzovou a stříbrnou medaili na mistrovstvích Itálie. Zároveň od 12 let točil filmy a platil za dětskou filmovou hvězdu. Zatímco Buda v době jeho sportovní kariéry režiséři obsazovali hlavně do rolí vojáků v historických filmech, pohledný Terence byl předurčen hrát milovníky. Bud ale na nějaký čas filmové kariéry zanechal a zkoušel prorazit jako hudební skladatel. Skládal hudbu pro slavnou Ritu Pavone a podepsal smlouvu s nahrávací společností RCA. Jelikož hrál dobře nejen na klavír a kytaru, ale i saxofon, začal obrážet noční kluby, v nichž se věnoval svému oblíbenému jazzu.

Terence naopak kvůli filmu opustil studium klasické literatury na univerzitě v Římě. Když ho totiž Luchino Visconti v roce 1963 obsadil do svého historického velkofilmu GEPARD, kde hrál po boku Alaina Delona, Claudie Cardinalové a Burta Lancastera, začali se o něj zajímat i filmaři v zahraničí. V letech 1964 a 1965 hrál ve čtyřech německých filmech natočených podle románů Karla Maye (VINNETOU RUDÝ GENTLEMAN, MEZI SUPY, PETROLEJOVÝ PRINC, OLD SUREHAND), které dobře znají čeští diváci. Bůh odpouští, já ne (1967)

S Budem se sešli znovu před kamerou až v roce 1967.  Terence na jejich osudové setkání později vzpomínal takto: “Bud natáčel western ve Španělsku. Jmenovalo se to Kocour, pes a lišák, později to přejmenovali na Bůh odpouští, já ne! (1967). Bud samozřejmě hrál psa a další herec kocoura. Tento herec nebyl žádný džentlmen a bil svoji dívku. Když ji chtěl jednou večer nakopnout, uhnula mu a on si zlomil nohu o zeď. Režisér spěchal do Říma a rychle potřeboval sehnat herce. Jeden můj známý, producent, mě hned doporučil. Když mi dá klobouk, že budu vypadat jako modrooký Franco Nero. A takhle jsme začali. Já hrál chytrého kocoura, Bud hrál pomalejšího, ale dobromyslného psa".

Film měl takový úspěch, že se dočkal dalších dvou pokračování nazvaných TRUMFOVÉ ESO (1968) a BOOT HILL (1969). Na začátku sedmdesátých let režisér Enzo Barboni vytvořil nový typ spaghetti westernů, které byly pojaty víc jako komedie. Volně navazující PRAVÁ A LEVÁ RUKA ĎÁBLA (1971) a MALÝ UNAVENÝ JOE (1973) měly mezinárodní úspěch, který Spencerovi a Hillovi zajistil možnost hrát v mnoha filmech společně. Stala se z nich podobná dvojice jako Laurel a Hardy nebo Tom a Jerry, které si skoro neumíme představit odděleně. Dva výtečníci (1977)

Zlatou érou dvojice Spencer - Hill byla 70. léta, kdy duo točilo i několik komedií ročně. V průběhu 80. let však jejich sláva opadává, humor jejich komedií se zdá již vyčpělým, a  tak po natočení snímku SUPERPOLICAJTI Z MIAMI v roce 1985 raději ukončili svoji spolupráci. Bud se pak věnoval hlavně podnikání – krom letecké společnosti si pořídil síť rychlého občerstvení se specializací na italskou kuchyni a vlastnil též firmu na výrobu dětského oblečení. Dva průseráři (1994)

Ještě jednou a už naposledy se Bud s Terencem před kamerou setkali ve westernové komedii PRŮSERÁŘI (1994), kterou režíroval Terence Hill a scénář k ní napsal jeho syn Jess Hill. Hrají zde opět dva bratry, kteří se příliš nemusí, ale když jde do tuhého, stojí pevně při sobě. Úspěšný model jejich komedií se později pokoušeli napodobit ve snímcích o Šimonovi a Matoušovi také herci Paul Smith a Antonio Cantafora, kteří Budovi a Terencovi jako by z oka vypadli. Spencer a Hill však byli jedineční, kouzlo tohoto dua netkvělo jen v kontrastu jejich vizáží a temperamentů, ale i v tom, jak se výtečně doplňovali a byli sehraní. “Když se k sobě s Budem přiblížíme, jakoby něco cvaklo a začne zábava,” přiblížil Terence jejich spolupráci. 

Připomeňme si jejich humor v následující ikonické filmové scéně.

 

user-avatar

Blondie

28. 06. 2016 | 17:30

Zavří­t reklamu