válkaČeskoslovenskoobjevy

Brutální uvěznění a smrt v Mongolsku na fotce z roku 1913

Brutální uvěznění a smrt v Mongolsku na fotce z roku 1913
Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Albert Kahn, milionář a vášnivý fotograf se v roce 1913 vypravil do Mongolska, kde pořídil mnoho dokumentárních snímků života v této zemi. Jeden z nich vyvolal bouři a pohoršení. Je na ní žena uvězněná v dřevěné bedně. V Mongolsku toto nelidské mučení končilo smrtí.

Tomáš Chalupa 20. června 2017

Žena byla uvězněna v dřevěné bedně a ponechána svému osudu v poušti. Malá miska na pití byla prázdná. Lidé byli takto odsouzeni k pomalé smrti hladem a žízní. Snažili se prosit lidi o vodu, ale tím v podstatě jen prodlužovali své utrpení, protože bednu nikdy nemohli opustit. Dříve nebo později v ní zahynuli. Bedna se tak stala se jejich hrobem.

Způsob popravy tímto způsobem je nelidský, ale Albert Kahn ženě nepomohl. Poslechl pravidlo všech antropologů nijak nezasahovat do místní kultury a zvyků. Fotograf měl být jen pozorovatelem. Podle zprávy, která vyšla v novinách o rok později, byl tento způsob popravy rozšířený v celé Asii, kde jsou lidé uzavíráni do kovových rakví s malým otvorem, kam jim občas někdo hodí jídlo.

Tento konkrétní snímek byl publikován v roce 1922 v magazínu National Geographics. Objevily se názory, že příběh kolem této situace je vymyšlený, nicméně nikdo nezpochybnil autenticitu samotné fotografie. Za povšimnutí stojí svastika vyrytá na bedně vedle zámku. Není to znak nacistů, ale v tomto případě jde o náboženský symbol.

Další články

Zavří­t reklamu