Trojice astronautů z ISS přežívala tři dny v zmrzlé divočině, byl to jen trénink.

Trojice astronautů z ISS přežívala tři dny v zmrzlé divočině, byl to jen trénink. | zdroj: dailymail.co.uk


Brutální trénink NASA: astronauty vysadili v ruské divočině

TÉMATA: nasa | astronauti

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 02. 2016 | 14:00

Návratový modul z ISS přistál omylem v zasněžené pustině. Trojice astronautů musí přežít, než je najde záchranný tým. Takový scénář připravila NASA pro astronauty v rámci výcviku.

Randolf Brezik, Sergej Rjazanski a Norišige Kanaj v rámci tréninkové mise museli přežívat na sněhu v ruské divočině u Hvězdného městečka poblíž Bryjansku. Teploty se tam pohybovaly kolem -35 stupňů Celsia. Astronauti si postavili z padáku svého přistávacího modulu teepee a  z větví borovic přístřešek. Přežívali v nich tři dny. Živili se svými záložními zásobami, které měli v modulu. 

Vesmírný program je jednou z posledních oblastí, kde ještě funguje spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy. Špatné vztahy mezi oběma velmocemi kvůli anexi Krymu a událostem na Ukrajině se ale mezi členy posádky nijak neprojevily. "Co se děje na Zemi, jde mimo nás. Není dobré o těchto věcech přemýšlet. Jsme posádka ISS, se stanicí nemají tyto věci žádnou souvislost,"  vysvětluje Breznik. 

Survival mise dopadla podle očekávání výborně. Astronauti si s nehostinnými podmínkami poradili. "Mohlo být ještě chladněji. Pak by bylo větší sucho a situace by byla jednodušší," dodává k tomu Breznik. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 02. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu