válkaČeskoslovenskoobjevy

Brutální trénink NASA: astronauty vysadili v ruské divočině

Brutální trénink NASA: astronauty vysadili v ruské divočině
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Návratový modul z ISS přistál omylem v zasněžené pustině. Trojice astronautů musí přežít, než je najde záchranný tým. Takový scénář připravila NASA pro astronauty v rámci výcviku.

Tomáš Chalupa 10. února 2016

Randolf Brezik, Sergej Rjazanski a Norišige Kanaj v rámci tréninkové mise museli přežívat na sněhu v ruské divočině u Hvězdného městečka poblíž Bryjansku. Teploty se tam pohybovaly kolem -35 stupňů Celsia. Astronauti si postavili z padáku svého přistávacího modulu teepee a z větví borovic přístřešek. Přežívali v nich tři dny. Živili se svými záložními zásobami, které měli v modulu.

Vesmírný program je jednou z posledních oblastí, kde ještě funguje spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy. Špatné vztahy mezi oběma velmocemi kvůli anexi Krymu a událostem na Ukrajině se ale mezi členy posádky nijak neprojevily. „Co se děje na Zemi, jde mimo nás. Není dobré o těchto věcech přemýšlet. Jsme posádka ISS, se stanicí nemají tyto věci žádnou souvislost,“ vysvětluje Breznik.

Survival mise dopadla podle očekávání výborně. Astronauti si s nehostinnými podmínkami poradili. „Mohlo být ještě chladněji. Pak by bylo větší sucho a situace by byla jednodušší,“ dodává k tomu Breznik.

Další články

Zavří­t reklamu