válkaČeskoslovenskoobjevy

Brutální mlácení studentů: Chtěli světlo, dostali výprask

Veřejnost a akademičtí hodnostáři jsou otřeseni brutalitou zásahu proti vysokoškolským studentům. Podívejte se na dobové video z chladného podzimu roku 1967, kdy se na vysokoškolských kolejích Strahov netopilo.

Václav Pokorný 31. října 2017

Řada studentů si proto na kolejích instalovala elektrické vytápění z topných spirál do žehliček. To nemohla vydržet elektrická instalace, a docházelo k výpadkům elektřiny. To se opakovalo několik dní. 31. října došla studentům trpělivost a velká skupina jich vyrazila směrem na Pražský hrad. Poté do Nerudovy ulice za skandování hesel „dejte nám světlo, chceme více světla“.

Po prvním brutálním střetu s příslušníky SNB studenti ustoupili zpět na strahovskou akademickou půdu. Mezitím policie povolala příslušníky pohotovostní jednotky z Hrdlořez a ti měli zjevnou chuť studenty mlátit. Když dorazili na Strahov, nastal masakr. Mlátili studenty hlava nehlava. Ve tmě nedokázali rozlišit demonstranty od studentů vracejících se na ubytovnu. Vnikli i do některých kolejí a v jednom z obytných bloků rozmlátili skleněné dveře.

Tato demonstrace se stala jednou z předzvěstí Pražského jara 1968.

Další články

Zavří­t reklamu