válkaČeskoslovenskoobjevy

Brutální lynč v Omaze nebyl vyšetřen, přestože pachatelé se fotili u hořícího těla

Brutální lynč v Omaze nebyl vyšetřen, přestože pachatelé se fotili u hořícího těla
Zdroj: blackpast.org

Je to jedna z nejtemnějších kapitol amerických dějin. Rasismus byl po první světové válce rozšířen napříč celou americkou společností a afroameričané zažívali těžké časy. Jedním z nejhorších případů byl takzvaný Oklahomský lynč, při němž dav brutálně ubil černého dělníka podezřelého ze znásilnění.

Tomáš Chalupa 4. července 2015

Rudé léto je označení série rasových nepokojů, které zmítaly celými Spojenými státy v roce 1919, tedy těsně po skončení první světové války. V mnoha městech na severu USA se zvyšoval počet afroameričanů, kteří migrovali z jižních států.

Ve městě Omaha rasové nepokoje rozdmýchával místní plátek Omaha Bee (Omažská včela), který přinášel nejrůznější zprávy o útocích černochů na bílé ženy, aniž by při tom jakkoliv zmínil, že k útokům na černé ženy dochází mnohem častěji. Noviny také útočily na starostu i šerifa pro jejich údajnou nečinnost.

Omaha Bee také přinesl 28. září článek o čtyřicetiletém dělníku Willu Brownovi, který byl zadržen pro podezření ze znásilnění devatenáctileté bílé Američanky Agnes Lobeckové. V článku byly uvedeny jména, bydliště i fotografie oběti i domnělého pachatele. Brown seděl teprve několik hodin ve vězení u soudu v Omaze, když se dav asi 250 lidí shromáždil v jižní části města a pochodoval k budově soudu.

Starosta města Edward P. Smith dorazil na místo a snažil se lidi přesvědčit, aby odešli. Někdo ho při tom praštil zezadu do hlavy a starosta omdlel. Pak mu muži přehodili přes krk oprátku a pověsili ho na lampu. Z té ho v poslední chvíli odřízl policista, čímž mu zachránil život. Dav se mezitím proboural do budovy soudu.

Co se dělo dál, bylo hrůzostrašné. Rozzuřený dav našel Browna, serval z něj šaty, zbil jej, pověsil na lampu a prostřílel jak řešeto. Pak ho táhli za policejním vozem a nakonec jeho tělo spálili. Není jasné, kdy přesně Brown skonal, zda byl mrtev už na začátku lynče, kdy jej lidé mlátili, nebo až když do něj stříleli. Výtržnosti pokračovaly ještě několik hodin, než dorazila do města vojenská jednotka o síle 1 600 mužů vyzbrojená kulomety.

Přestože z hrůzného lynče byly pořízeny desítky fotek včetně té nejznámější, kde lidé pózují u hořícího Brownova těla, nebyl nikdy nikdo obviněn a samotné vyšetřování se vedlo krátce a spíše formálně. Armáda obklíčila černošské čtvrti, údajně proto, aby je chránila před dalším násilím, ale ve skutečnosti šlo o to, aby jim zamezili v očekávané odvetě.

Svědkem hrůz onoho dne byl i budoucí slavný herec Henry Fonda, který do smrti nezapomněl na to, co tehdy viděl. „Byl to nejstrašnější pohled, jaký jsem za celý svůj život viděl. Moje ruce byly zpocené a tekly mi slzy. Jediné, na co jsem dokázal myslet, byl ten černý muž visící na konci provazu.“

Další články

Zavří­t reklamu