Bruslení na rybníku Union Pond v Brooklynu v roce 1863.

Bruslení na rybníku Union Pond v Brooklynu v roce 1863. | zdroj: www.mcny.org


Bruslení v New Yorku bylo odjakživa kouzelné. Tyhle staré obrázky a fotky to jen potvrzují

TÉMATA: new york | bruslení | výstavy

user-avatar

Yvonne K.

21. 02. 2018 | 11:00

Bruslení bylo v New Yorku nejoblíbenější zimní aktivitou už od koloniálních dob. Jakmile se někde utvořil led, ať na rybnících, jezírkách, řekách či uměle vybudovaných kluzištích, Newyorčané si hned uvázali brusle a vyrazili si zabruslit.

S bruslením začali po založení dnes nejlidnatějšího města světa v 17. století holandští kolonisti a po nich pak v této tradici pokračovali  britští osadníci. Po otevření první části Centrálního parku v prosinci roku 1858 ale teprve vypuklo to pravé bruslařské šílenství. Bruslařský rybník byl zpřístupněn veřejnosti ještě před dokončením celého parku.

Bruslařská mánie prostoupila celým městem a kluziště se stala jeho běžnou součástí. V roce 1868 byl na Upper East Side otevřen proslulý Empire City Skating Rink. Kolos o délce fotbalového stadionu s klenutým stropem přilákal hned první den 3000 lidí. Empire City Skating Rink kolem roku 1868.

K bruslení často hrála živá hudba a bruslaři se mohli občerstvovat v prosklených čajovnách či restauracích. Na kluzištích se pořádaly maškarní bály i ohňostroje. Jít bruslit bylo společenskou záležitostí. Kdo uměl bruslit, něco znamenal. Kluziště byla příležitostí, jak se seznamovat s opačným pohlavím. 

Bruslilo se na střechách hotelů a boháči si stavěli soukromá kluziště hned vedle svých domů. Jistý muž jménem Thomas Healy vybudoval v roce 1916 kluziště v nejvyšším patře restaurace Golden Glades. Krasobruslařka Charlotte Oelschlägelová (1915)

O rok dřív newyorské divadlo Hippodrome Theatre hostilo velkolepý balet na ledě, kde sedmnáctiletá německá bruslařka Charlotte Oelschlägelová okouzlila publikum a svými piruetami a skoky se zapsala do historie Broadwaye. Představení Hip Hip Hooray!, v němž vystupovala, bylo jednou z prvních ledových show konaných na Velké bílé ulici. O jeho úspěchu svědčilo to, že každou noc se vyprodalo všech pět tisíc vstupenek.

Tradice bruslení v New Yorku je tématem výstavy New York on Ice: Skating in the City, která v těchto dnech probíhá v Museum of the City of New York. Prostřednictvím starých fotek, plakátů, maleb, grafiky či kostýmů odhaluje evoluci a krásu tohoto zimního sportu i to, jak se vášeň k bruslení odrazila v urbanismu samotného města.

 

user-avatar

Yvonne K.

21. 02. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu